Haberler

28 Temmuz 2017

Orta Amerika Bölgesindeki İlk Biyolojik Mücadele Laboratuvarı Honduras’ta Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından orman zararlıları ile mücadele kapsamında Honduras’ın başkenti Tegucigalpa’da kurulan Ömer Halisdemir Biyolojik Mücadele Laboratuvarı düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Orta Amerika Bölgesinde meydana gelen iklim değişikliği ve El Nino Fenomeni neticesinde yaşanan yüksek sıcaklıklar ve uzun süreli kuraklık, bölge ülke bitki örtülerinin yeteri kadar su alamaması sonucu güçsüz düşmesine ve güney çam böceği (Latince ismi: Dentroctonus Frontalis) adlı bir kabuk böceğinin yayılmasına sebep oldu. Bölgede etkili olan Güney Çam Böceği 2013 yılından beri Honduras’ta 525.000 hektarın (Ülkedeki toplam çam ormanlarının %28’i) üzerinde çam ağacına zarar vermek sureti ile bir felakete sebep olmuştu. Bahse konu orman zararlısına karşı Honduras Ulusal Orman Koruma ve Geliştirme, Korunan Alanlar ve Vahşi Yaşam Enstitüsü (ICF) tarafından çeşitli önlemler alınmasına rağmen tamamen kontrol altına alınamadı.

Bölge ülkeleri tarafından Güney Çam Böceği ile mücadele kapsamında uygulanan mekanik mücadele yani olumsuz etkilenen ağaçların kesilmesi ve bırakılması yöntemi ile tampon bölgeler oluşturulmasının yetersiz kaldığı öğrenildi. Ülkemizin geçmiş yıllarda edinmiş olduğu tecrübeler kapsamında Güney Çam Böceğine karşı sürdürülebilir ve çevreci olması sebebi ile Biyolojik Mücadelenin en etkili yöntem olduğu tespit edildi. Bu kapsamda Orman Genel Müdürlüğü – Orman Zararlıları ile Mücadele Dairesi Başkanlığından teknik bir heyet Honduras’ta olumsuz etkilenen orman alanlarını incelemek sureti ile Güney Çam Böceğine karşı kullanılacak yararlı böcek türlerinin tespitini gerçekleştirdi. Sonrasında ülkemiz uzmanlarınca Güney Çam Böceğinin kontrol alınması kapsamında tespit edilen yararlı böcek türlerinin Honduras’ta üretilmesi için ihtiyaç duyulan biyolojik mücadele laboratuvarının kurulumu TİKA tarafından gerçekleştirilmek sureti ile 15 Temmuz hain darbe girişiminde direnişin simgesi olan Ömer Halisdemir ‘in ismi verildi.  

Orta Amerika’da bir ilk olma özelliğini taşıyan Ömer Halisdemir Biyolojik Mücadele Laboratuvarı başta Honduras olmak üzere bölge ülkelerine yönelik orman zararlıları ile mücadele kapsamında hizmet verecek. Orman zararlıları ile mücadele kapsamında kurulan laboratuvarda çalışacak teknik personele yönelik uygulamalı eğitimler ülkemizden gelen Orman Genel Müdürlüğü uzmanlarınca verildi.  Honduras’ın başkenti Tegucigalpa’da Ulusal Orman Koruma ve Geliştirme, Korunan Alanlar ve Vahşi Yaşam Enstitüsü (ICF) tesislerinde kurulan Ömer Halisdemir Biyolojik Mücadele Laboratuvarı’nın açılış törenine Honduras Dışişleri Bakanlığı İkili İşbirliği Dairesi Direktörü Daliver Isis Flores, ICF İcra Direktörü Misael Leon, Türkiye’nin Honduras Fahri Konsolosu Adolfo Facusse, ICF çalışanları, TİKA ve Orman Genel Müdürlüğü Uzmanları katıldı.

Törende konuşma yapan ICF İcra Direktörü Misael Leon, Türkiye’nin TİKA aracılığıyla gerçekleştirdiği eğitim ve laboratuvar kurulumu desteğinin Honduras için muazzam önem arz ettiğini belirterek Türk halkına samimi desteklerinden dolayı şükranlarını sundu. Kurulan laboratuvar sayesinde orman zararlılarına karşı daha etkili mücadele verebileceklerinden ötürü memnuniyetlerini ifade etti. 

Sonraki Haber

Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon TİKA Tarafından İnşa Edilen Komrat 1 No’lu Çocuk Kreşi’ni Ziyaret Etti

Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon ve Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi Başkanı İrina Vlah TİKA tarafından Mayıs ayında inşasına başlanılan Komrat 1 No’lu Çocuk Kreşi Şantiyesi’ni ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon, Gökoğuz...