Haberler

20 Mayıs 2016

Orta Asya Cumhuriyetlerinden Gazetecilerinin TİKA Ziyareti

T.C. Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye ev sahipliğinde gerçekleşecek olan Dünya İnsani Zirvesi kapsamında Türkiye’ye davet edilen Orta Asya Coğrafyasından gelen bansın mensupları Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nı (TİKA) ziyaret edip, Türkiye’nin kalkınma yardımları ve TİKA faaliyetleri hakkında bilgi aldılar.

Doğu ve Güney, Asya Pasifik ve Latin Amerika Dairesi Başkanı Dr. Rahman Nurdun tarafından kabul edilen heyete, TİKA tanıtım filminin gösteriminin ardından Türkiye’nin kalkınma yardımları ve TİKA’nın faaliyetleri hakkında bir sunum gerçekleştirildi.

Sunumda, TİKA’nın dünyanın 52 ülkesinde açmış olduğu ofislerle ve 140 ülkede gerçekleştirdiği projeler ile dünyanın neresinde bir muhtaç varsa oraya ulaştığına ve bu bağlam da kültürel ve milli olarak bağlarımızın olduğu Kafkas, Orta Asya ve Balkan coğrafyasının bizim için ayrı bir yeri olduğuna yer verildi. Bunun yanı sıra, TİKA’nın Somali ve Gazze’de gerçekleştirdiği projeler ile Suriyeli savaş mağduru insanlara yapılan yardımlara dikkat çeken Dr. Rahman Nurdun, Türkiye’nin resmi kalkınma yardım oranlarının son yıllarda coğrafyamızda yaşanılan onca sıkıntıya rağmen insani diplomasisinden ödün vermeden artarak devam ettiğini vurguladı.

1992 yılında kuruluşuna müteakip ilk faaliyetlerini Orta Asya Cumhuriyetlerinde gerçekleştiren TİKA, bugün tecrübe paylaşımı ve kapasite geliştirme programları ile halen bu ülkelerle işbirliğine devam ediyor.  Bu bağlamda, Özbekistan Sharuz Haber Sitesi Sahibi, Bunyod Şamsuttdinov, TİKA’nın özellikle Özbekistan’a yapmış olduğu projeler hakkında soru yöneltmiş olup, ülkesindeki güncel programlar hakkında bilgi sahibi oldu.

Türkmenistan New Central Asia Haber Portalı’ndan Tariq Mahmood Saeedi Bey’de TİKA’nın son dönemde üzerinde çalıştığı Sultan Alparslan’ın mezarını bulma çalışmaları hakkında sorular sorarak TİKA’nın bu konudaki faaliyetlerine devam ettiği bilgisini aldı.

Kazakistan Televizyonun’dan Gabit Uzakbayev’ın TİKA’nın kazanımları ile ilgili sorusu üzerine, DOGAL Daire Başkanı Dr. Rahman Nurdun,  Türkiye’nin kalkınma yardımlarına ciddi bir bütçe ayırdığını ve bunun sadece ve sadece insan odaklı, şartsız bir yardım olduğunu belirtti.

Moğolistan MNB televizyonu Haber Ajansı Müdürü Munkhtur Tsedrendoo’un Türkiye’de bulunan mülteci sayısı artıkça, mülteci politikamızda bir değişiklik olup olmadığı sorusunun üzerine de Dr. Rahman Nurdun, öncelikle ilk günden itibaren ülkemize gelen insanlara misafir dendiğine vurgu yapıp bu noktada halen insani diplomasiye devam edildiğini vurguladı.

Basın mensupları toplantı sonunda, TİKA’nın ülkelerinde ofisleri aracılığı ile yapmış olduğu faaliyetlerden memnun olduklarını belirterek, ikili işbirliğinin devam etmesi temennisinde bulundular. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Ukrayna’da Mali Denetim Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Ukrayna Mali Denetim Devlet Servisi işbirliğinde Türkiye’nin mali suçların araştırılması ve önlenmesi alanındaki tecrübeleri Ukrayna’ya aktarılıyor. Son yıllarda yaşanan siyasi gelişmelerin ardından tüm kurumlarını yeniden yapılandırma gayretinde...