Haberler

25 Haziran 2014

Ortadoğu Türkmenleri Sempozyumuna Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla, Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi, Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı ve Türk Tarih Kurumu işbirliğiyle Ankara’da Ortadoğu Türkmenlerinin siyasal, sosyal, kültürel ve ekonomik durumlarını incelenmesi kapsamında Ortadoğu Türkmenleri başlıklı sempozyum düzenlendi.

Irak, Suriye, Lübnan ve Filistin Türkmenleriyle ilgili bilinmeyen birçok konunun ele alındığı sempozyuma Irak’tan dört, Suriye’den üç, Lübnan’dan iki ve Filistin’den bir olmak üzere yurtdışından gelen toplam 10 Türkmen konuşmacının yanı sıra Türkiye’den akademisyen ve uzmanlar sunum yaptılar. Dört oturum şeklinde gerçekleştirilen sempozyumda Ortadoğu Türkmenlerinin siyasal, sosyal, kültürel ve ekonomik durumları incelendi.

Sempozyumda Ortadoğu’da yaşayan Türkmenlerin tarihi ve Ortadoğu’ya yerleşme süreçleri, Suriye Türkmenlerinin geçmişi, bugün yaşanan iç savaşın Suriyeli Türkmenlere etkisi, Türkiye-Suriye ilişkileri, Irak Türkmenlerinin hukuki ve siyasi durumu, Lübnan’da bulunan Türkmenlerin yaşam şartları, eğitim ve sosyo-ekonomik durumları da ele alındı. Katılımcılar söz konusu sempozyumun çok verimli geçtiğini belirterek, sempozyumun gerçeklemesinde desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

Terör Mağduru Irak Türkmenlerine TİKA'dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kuzey Irak’ta başta Türkmenler olmak üzere bölgede yardım bekleyen vatandaşlara temel ihtiyaçlar içeren 60 ton malzeme yardımında bulundu. Türkiye’nin kalkınma işbirliğine hayat veren TİKA, insan odaklı çalışmalarında din,...