Haberler

26 Haziran 2014

Terör Mağduru Irak Türkmenlerine TİKA'dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kuzey Irak’ta başta Türkmenler olmak üzere bölgede yardım bekleyen vatandaşlara temel ihtiyaçlar içeren 60 ton malzeme yardımında bulundu.

Türkiye’nin kalkınma işbirliğine hayat veren TİKA, insan odaklı çalışmalarında din, dil ve ırk ayırt etmeden mağdur ve mazlum durumda olan insanlara kayıtsız kalmayarak yardım elini uzatmaya devam ediyor. Bu çerçevede TİKA, Kuzey Irak’ta terör mağduru olan Türkmenler olmak üzere bölgede yardım bekleyen vatandaşları da kapsayacak şekilde temel gıda ve barınma ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik 3 bin ailelik gıda ve temizlik malzemelerini bölgeye ulaştırarak yardım çalışmalarını başlattı.

Musul’da işgalle 500.000 kişiden fazla Türkmen evlerini terk etmek durumunda kaldı. Ayrıca Telafer bölgesi tamamen terk edildi. Musul Vilayetleri Başkanı Beşar Hamid Muhammed El Kiki ile yapılan görüşmede, kendisinin de Musul’u terk etmek zorunda kaldığını ve çalışma ofisini taşımak zorunda olduğunu söyledi. Musul Vilayetleri Başkanı Beşar Hamid Muhammed El Kiki, bütün çalışmalarını buradan yaptığını ve her bölge için çalışma ofisleri kurduklarını ve koordineli olarak yardım ettiklerini bildirdi. Özellikle Dohuk, Telafer, Selahaddin, Kerkük ve Diyala bölgelerinde özellikle Türkmenlere yönelik saldırılar sonunda pek çok insan evlerini terk etmek durumunda kaldığını beyan etti.

TİKA, Türkiye Erbil Başkonsolosluğu’nun lojistik desteğiyle temel gıda ve temizlik malzemelerinden oluşan 60 tonluk malzemeleri Dohuk bölgesinde bulunan Badrike de depoya yerleştirildi. Buradan malzemeler Türkmen temsilcileri aracılığıyla, Musul ve Telafer civarındaki Kaymender köyünde 13 aileye, Hatara köyünde 240 aileye, Doğat köyünde 105 aileye ve Serişte köyünde 140 ailelere ve civar köylerde 600 ye yakın aileye ulaştırıldı. Ayrıca TİKA heyeti tarafından, Hiristiyan Arap olan Alkoşlar köyünde barındırılan 200 Müslüman Türkmen aileye elden yardım dağıtıldı. Türkiye ve TİKA tarafından kardeş Türkmen halkının yaralarını sarmak ve tüm ihtiyaçlarını karşılamak için her türlü desteğe devam edilecek.

Sonraki Haber

TİKA'dan Arakanlı Müslümanlara Gıda ve Malzeme Desteği

Türk İşbiriliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Arakanlı müslümanlara gıda ve temel ihtiyaç malzemeleri desteğinde bulunuldu. TİKA Arakan’daki faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Arakan bölgesel hükümeti ile TİKA Myanmar Koordinatörlüğü arasındaki İşbirliğinde bölgedeki kamplarda yaşayan Müslüman...