Haberler

18 Ocak 2021

Özbekistan’da Mobil Ofisler 5 Milyon Kişiye Ulaştı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Özbekistan Adalet Bakanlığına bağlı Devlet Hizmetleri Ajansına temin edilen 20 mobil ofis aracı, şimdiye kadar 5 milyon kişiye hizmet verdi.

TİKA’nın Eylül 2018’de Devlet Hizmetleri Ajansına hediye ettiği 20 mobil ofis aracı sayesinde ülkenin en uzak köşelerinde devlet hizmetleri verilebilirken, bu araçlar sayesinde 3 yılda ülke genelindeki 5 milyon kişinin 150 çeşit devlet hizmetine erişimi sağlandı. TİKA tarafından Özbekistan hükümetine hediye edilen mobil ofis aracı Taşkent’e 150 kilometre uzakta bulunan Tanrı Dağı eteklerindeki Çimyan köyüne giderek, onlarca vatandaşa çeşitli devlet hizmetleri sundu. Böylece, dağlık bölgede yaşayanların il merkezine gitmelerine gerek kalmazken, zaman ve paradan da tasarruf edildi.

Elektriğin olmadığı bölgelerde bile hizmet verilebildi

Devlet Hizmetleri Ajansı Taşkent Ofisi Basın Sözcüsü Erkin Doripov, kurumun noter, vergi, miras, sigorta ve tapu hizmetleri, çalışma izni ve ruhsatı, doğum belgesi, kimlik, pasaport ve ehliyet işlemleri, fatura ödemeleri, okul kaydı, emeklilik ve askerlik işlemleri, doğal gaz ve elektrik abonelikleri başta olmak üzere 150 çeşit hizmet verdiğini söyledi. Mobil ofis araçları sayesinde ülkenin en uzak köşelerinde yaşayanların işinin kolaylaştığını ve vatandaşın ayağına gidilerek devlet hizmetleri verildiğini vurgulayan Doripov, bu araçların güneş enerjisi üreten panellerle donatılmasından dolayı elektriğin olmadığı bölgelerde bile hizmet verilebildiğinin altını çizdi. Doripov, mobil ofis araçlarının her birinin bugüne kadar ortalama 30 bin kilometre mesafe kat ettiğini aktararak, “TİKA’nın takdim ettiği 20 mobil ofis aracı 3 yılda ülkenin uzak köşelerine toplam 530 bin kez giderek, oralarda yaşayan 5 milyon kişiye hizmet götürdü.” dedi.

Özbekistan’a destek sağlamayı sürdüreceğiz

TİKA Taşkent Program Koordinatörü Cemalettin Tüney de Çimyan köyüne giderek hizmet veren mobil ofis aracını ziyaret etti. Tüney, TİKA tarafından 2018’de hediye edilen bu araçların ülkenin uzak bölgelerine giderek, il ve ilçe merkezlerinden uzakta yaşayan vatandaşlara çeşitli hizmetler götürdüğünü söyledi. TİKA’nın Özbekistan’a 50 ambulans ve 20 mobil klinik de hediye ettiği bilgisini de paylaşan Tüney, tüm bunların vatandaşların ayağına hizmet götüren araçlar ve TİKA’nın yüz akı projeleri olduğunu kaydetti.  Tüney, Özbekistan ile Türkiye arasındaki gönül köprüsünün inşasında bu vasıtayla hizmet sundukları için TİKA olarak mutlu olduklarını dile getirerek, “Bunun gibi projelerle Özbekistan’a destek sağlamayı sürdüreceğiz.” ifadesini kullandı.

Sonraki Haber

TİKA Karadağ’da Zeytin Bahçesi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteği ile Karadağ İslam Birliği’ne ait arazide zeytin bahçesi kuruldu. Karadağ genelinde özellikle kırsal alanda yaşayan ailelerin gelir seviyelerinin iyileştirilmesi ve istihdamına katkı sağlanması amacıyla tarım alanlarında destek...