Haberler

19 Ocak 2021

TİKA Karadağ’da Zeytin Bahçesi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteği ile Karadağ İslam Birliği’ne ait arazide zeytin bahçesi kuruldu.

Karadağ genelinde özellikle kırsal alanda yaşayan ailelerin gelir seviyelerinin iyileştirilmesi ve istihdamına katkı sağlanması amacıyla tarım alanlarında destek vermeye devam eden TİKA, “Geleceğe Nefes 2020: Milli Ağaçlandırma Projesi” kapsamında İslam Birliğine ait 10 dönüm araziye 1.000 adet zeytin fidanı dikti.

Tuzi Belediyesine bağlı Vranye bölgesinde, Karadağ İslam Birliği'ne ait araziye modern teknolojik imkanlara sahip örnek bir zeytin bahçesi kuran TİKA, arazi etrafına tel örgü çekilmesi, damla sulama sistemi, kuyu ve su pompası temini konularında da destek sağladı.

İşkodra gölüne yakın mesafede bulunan ve verimli toprağa sahip olan Tuzi ve civar köylerinde zeytin ve zeytinyağı üretimi önemli bir faaliyet alanı olarak görülüyor.

TİKA Karadağ’da Tarım Alanında Destek Vermeye Devam Ediyor

Karadağ’da kurulduğu günden buyana tarım alanında birçok faaliyet gerçekleştiren TİKA; 320 çiftçi aileye meyve üretiminin geliştirilmesine yönelik meyve fidanı temini, 185 aileye örtü altı sebze üretimini teşvik amacıyla sera temini projelerini hayata geçirmişti. Ulçin-Pistule bölgesinde hijyenik koşullarda ve modern teknoloji ile zeytinyağı üretimine yönelik mikro bazlı zeytin işleme tesisi de kuran TİKA, farklı alanlarda hayata geçirdiği projelerle ülke tarımına katkı sağlamaya devam ediyor.

TİKA, "Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkeleri Gıda ve Yaşam Güvenliği Destekleme Programı" ile gelir getirici projelerle ekonomisi tarıma dayalı ülkelerde, bilhassa kırsal kalkınma alanında bölgenin yerel yapısıyla uyumlu üretilen ürün veya hizmetin uluslararası ölçekte pazara ulaşabilmesini amaçlıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Novi Pazar'da Kültür ve Sanat Etkinliklerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Sırbistan’ın Sancak Bölgesi şehirlerinden Novi Pazar’da bulunan İsa Beg Kültür ve Sanat Derneğine ekipman desteği sağladı. 2008 yılında kurulan ve Novi Pazar’da Kültür ve sanat etkinlikleri yürüten İsa Beg...