Haberler

04 Nisan 2022

Pakistan’da Arıcılık Alanında Faaliyet Gösteren Kadınlara TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Pakistan’ın Gilgit-Baltistan bölgesinde arıcılık alanında faaliyet gösteren kadın girişimcilere yönelik kapasite geliştirme programı gerçekleştirdi.

Pakistan’daki arıcılık standartlarının geliştirilmesi ve kadınların işgücüne katılımını teşvik amacıyla Pakistan Bal Arısı Araştırma Enstitüsü işbirliğinde Gilgit-Baltistan bölgesinde yürütülen program başarıyla tamamlandı.

Program kapsamında, Bal Arısı Araştırma Enstitüsü uzmanlarınca Gilgit ve Hunza’da 50 kadın girişimciye 2 grup halinde bal arısı hastalıkları ve zararlıların engellenmesi, bal kalite testi, paketleme, etiketleme ile pazarlama, kraliçe arı yetiştirme teknikleri konularında teorik eğitim verildi. Eğitimlerini tamamlayan kadın girişimciler, sertifikalarıyla birlikte arıcılık ekipmanlarını teslim aldı.

Törene, kadın girişimcilerin yanında bölgede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, basın mensupları, Tarım Araştırma Enstitüsü uzmanları ile yerel halk katıldı. Programa katılan Gılgit Belucistan Bölgesi Tarım,Hayvancılık ve Balıkçılık Bakanlığı Müsteşarı Khadim Hussain  ve Uluslararası Karakoram Üniversitesi Rektörü Dr. Ataullah Shah, TİKA’ya bölgede gerçekleştirdiği çalışmalar ve işbirliği için teşekkürlerini iletti.

Önceki yıllarda TİKA desteği ile Pakistan’da bal üzerine araştırma yapan Bal Arısı Araştırma Enstitüsü (HBRI) uzmanlarına, Türkiye’de eğitim verilmiş ve 2020 yılında Enstitü bünyesinde İleri Düzey Arı Araştırma Laboratuvarı kurulmuştu. Yürütülen program kapsamında ayrıca, 2021 yılında Kohat, Ravalpindi/İslamabad, Ravlakot, Peşaver ve Gujarat şehirlerinde toplam 100 uzmana üçer günlük eğitim düzenlenmiş ve yüz adet Türk tipi kovan desteği sağlanmıştı.

TİKA’nın Arıcılık alanında yürütülen kapasite programlarının geliştirilmesi kapsamında  Pakistan’da güvenilir ve sürdürülebilir gıda güvencesinin sağlanması, bal kalitesinin arttırılması, ve arı sağlığını korumaya yönelik veterinerlik hizmetleri ile arıcılık teknolojisi konularındaki projelerine yakın gelecekte de devam etmesi bekleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Afganistan’da Meyve Üretimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan Tarım, Sulama ve Hayvancılık Bakanlığı’na elma, armut ve ayvadan oluşan 20.000 adet meyve fidanı desteği sağladı. Verimli zirai topraklara sahip olan Afganistan’ın ekonomisinin 70%’i tarıma dayanıyor. Özellikle...