Haberler

06 Aralık 2023

Pakistan’da Yükseköğrenim Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Peşaver’de bulunan İslamia Kolej Üniversitesine güneş enerjisi sistemi kuruldu.

Peşaver’de yaşanan elektrik kesintilerinden dolayı akademik faaliyetleri aksayan Peşaver İslamia Koleji Üniversitesinde TİKA tarafından güneş panelleri kuruldu.

50 KW’lik elektrik üreten sitemle birlikte 3.000 öğrencinin eğitim gördüğü 8 farklı bölüm, ofis ve laboratuvarların bulunduğu akademik blok, elektrik kesintilerinden etkilenmeden faaliyetlerine devam edebilecek.

Pakistan’da yaşanan elektrik kesintileri sıklıkla yaşanmakta olup, özellikle eğitim kurumlarının faaliyetlerini sekteye uğratmaktadır. Diğer taraftan, Pakistan hükümeti ülke genelinde güneş enerjisinin kullanılmasını teşvik etmektedir. TİKA tarafından verilen destek ile Pakistan’da yükseköğrenim kurumlarının altyapılarını iyileştirilmesine katkı sağlandı.

TİKA tarafından güneş enerjisi sistemi kurulmadan önce üniversitenin sınıflarında yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle yaklaşık 2 ila 4 saat derslere ara verilmekteydi. Ayrıca, yağışlı ve rüzgârlı havalarda ağaç dallarının ana iletim hatlarına düşmesi sonucunda üniversitede eğitime ara verilmekteydi.

Elektrik kesintilerinde Üniversite kampüs alanında bulunan güvenlik kameralarının ve sınıflarda bulunan havalandırmaların çalışmamasından dolayı güçlük çeken 800’ü kadın toplam 3.000 öğrenci ve 104 kişilik akademik personel, güneş enerjisi sisteminin kurulmasının ardından eğitimlerine güvende ve uygun fiziki şartlarda devam edebiliyor.

İslamia Kolej Üniversitesi hakkında

İslamia Kolej Üniversitesi, Pakistan'ın Hayber eyaletinde eğitim ve kültürel mirasın simgesi bir üniversite olarak öne çıkıyor. İngiliz yönetimindeki Hindistan döneminde 1913 yılında kurulan okul, bölgede yaşayan Müslümanların modern eğitim talepleri sonucunda faaliyete geçmişti.

Ülkenin kurucu lideri Muhammed Ali Cinnah tarafından da Pakistan’ın bağımsızlık hareketi zamanında katkılarından dolayı destek verdiği üniversite, ülkenin bağımsızlık mücadelesinde önemli bir yer tutuyor.

 

Sonraki Haber

TİKA, Endonezya’da Topraksız Tarım Serası ve Biyoyumak Balık Üretim Tesisi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Endonezya’nın Bogor bölgesinin Purwasari köyünde topraksız tarım serası ve biyoyumak balık üretim tesisi kurdu. Purwasari köyünde 2226 aile geçimini hayvancılık, pirinç yetiştiriciliği ve balıkçılık faaliyetleri ile sağlıyor. Köy...