Haberler

06 Aralık 2023

TİKA, Endonezya’da Topraksız Tarım Serası ve Biyoyumak Balık Üretim Tesisi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Endonezya’nın Bogor bölgesinin Purwasari köyünde topraksız tarım serası ve biyoyumak balık üretim tesisi kurdu.

Purwasari köyünde 2226 aile geçimini hayvancılık, pirinç yetiştiriciliği ve balıkçılık faaliyetleri ile sağlıyor. Köy nüfusunun % 47’si geçimini sağlamakta güçlük çekmekte.

TİKA, Endonezya'da faaliyet gösteren "Human Initiative" derneği ve yerel devlet kurumları iş birliğinde bu bölgede gıda güvenliği programı başlattı. Bölgede yaşayan birçok aileye gelir sağlayacak ve bölgede ilk olan topraksız tarım serası ve biyoyumak balık üretim tesisini hizmete açtı.

Topraksız sera içerisinde bölge halkının severek tükettiği pakcoy bitkisi üretiliyor. Pakcoy bitkisi aylık olarak hasat edilebiliyor. TİKA tarafından kurulan serada bitkiden yılda toplam 720 kg üretim elde edilecek. İki ayda bir ürün elde edilen biyoyumak balık üretim tesisinde bölgede en çok tüketilen balık çeşidi olan Nila balığı yetiştiriliyor. Anaç balıkların yumurtaları ise yeni tanklar ile diğer bölgelere gönderilerek başka ailelere de geçim kaynağı sağlanıyor.

Teslim töreninde konuşan TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Uğur Tanyeli Türk halkının selamını getirdiklerini söyleyerek, iki ülkenin iş birliğinin gelişmesinden dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA'dan Göçmen Kadınlara Mesleki Eğitim ve İstihdam Desteği Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Gürcistan'da kadınların istihdamına destek vermek amacıyla Abhazya Savaşı mağduru kadınlara üretime yönelik malzeme desteğinde bulundu. TİKA ve Abhazya Özerk Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğinde yürütülen proje...