Haberler

09 Temmuz 2014

Pasifik Adaları Kalkınma Forumu Sekretrayasına Hizmet Aracı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Fiji Cumhuriyeti’nin girişimiyle 2014 yılında kurulan Pasifik Adaları Kalkınma Forumu’nun sekretaryasına hizmet aracı desteğinde bulunuldu.

Güney Pasifik Okyanusu’nda yer alan küçük ada devletleri arasında kalkınma işbirliğinin koordinasyonunu üstlenmek misyonu ile Fiji Cumhuriyeti’nin girişimiyle 2014 yılında kurulan Pasifik Adaları Kalkınma Forumu, ikinci zirve toplantısı 18-20 Haziran 2014 tarihlerinde Nadi şehrinde gerçekleştirildi.

Forum zirvesine uluslararası kuruluşlar, bölge ülkelerinin devlet başkanları, başbakanları ve dışişleri bakanlarının yanı sıra Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono ile Rusya, Çin, Kazakistan ve ülkemizden üst düzey temsilciler katıldı. Türkiye heyetinde TİKA yetkililerinin yanı sıra Asya Pasifik Genel Müdürü Büyükelçi Ersin Erçin Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun özel temsilcisi olarak yer aldı.

Zirve toplantısında, Pasifik Adaları için en önemli sorunlardan biri olan küresel ısınma ve doğal kaynakların erozyonu üzerinde duruldu. Çevresel ve kültürel değerlere saygılı bir yeşil büyüme anlayışının uygulamaya geçirilebilmesi yönünde fırsatlar ve engeller ele alındı. Toplantıya siyasi karar alıcıların ve üst düzey yetkililerin yanı sıra özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından da çok sayıda temsilcinin katılımı sağlandı.

Toplantı vesilesiyle, sekretaryası henüz kuruluş aşamasında olan Pasifik Adaları Kalkınma Forumu’nun çalışmalarını desteklemek amacıyla temin edilen hizmet aracının teslim töreni gerçekleştirildi. Hizmet aracının Fiji Dışişleri Bakanı adına teslim alan Fiji Dışişleri Bakanı Müsteşarı Vekili Litia Mawi, TİKA’nın sağladığı destekten duydukları memnuniyeti dile getirerek söz konusu desteğin bütün bölge ülkeleri için değerli ve anlamlı olduğunu ifade etti. Fiji Dışişleri Bakanı Müsteşarı Vekili Mawi, iki ülke arasındaki söz konusu işbirliğinin önümüzdeki dönemde artarak devam etmesini temennisinde bulunarak konuşmasını tamamladı.

18.376 metrekare yüzölçümü ve 883.125 nüfusu ile Güney Pasifik Okyanusu’ndaki ada devletleri arasında önemli bir yeri olan Fiji Cumhuriyeti, ekonomik gelişmişlik düzeyi ile de bölge ülkeleri arasında lider bir konumda bulunuyor. Bölge ülkeleri arasındaki siyasi ve ekonomik işbirliği alanlarında da aktif bir rol üstlenmeyi hedefleyen Fiji ile Türkiye arasında 2008 yılından bugüne aktif işbirliği devam ediyor.

Sonraki Haber

Gine Bissau Televizyonu'na Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Gine Bissau’nun tek devlet televizyon kanalı olan Gine Bissau Televizyonu’na malzeme desteğinde bulunuldu. Gine Bissau’nun tek devlet televizyon kanalı olan Gine Bissau TV’ye, TİKA tarafından stüdyo malzemeleri desteği...