Haberler

29 Ekim 2015

Romanya’da 33. Uluslararası Uygulamalı Laparoskopi Kursu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA)  destekleriyle 33.Uluslararası Laparoskopi Kursu Romanya’nın Cluj şehrinde gerçekleştirildi.

Faaliyet gösterdiği ülkelerde farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA, uluslararası alanda düzenlenen sempozyumlara da destek vermeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA’nın destekleriyle 33.Uluslararası Laparoskopi Kursu Romanya’nın Cluj şehrinde gerçekleştirildi.

Alanında söz sahibi bilim adamlarından oluşan Türk-Ürolap Laparaskopi Eğitmen Grubu, Almanya ve Romanya’daki meslektaşları ile birlikte; Romanya’nın Cluj Napoca şehrinde Romanya, Bulgaristan ve Kosova’dan gelen kursiyerlerin katılımıyla 33.Uluslararası Laparoskopi Kursu‘nu gerçekleştirildi.

Canlı olarak 3D Laparoskopik operasyonların gerçekleştirildiği kursta; Operasyonlar kursiyerler ve katılımcılar tarafından interaktif olarak toplantı salonundan takip edildi. Kanser cerrahi tedavisinde Robotik ve laparoskopik teknikler ile eğitmenler kendi deneyim ve tecrübelerini de içeren sunumların gerçekleştirildiği kursta ayrıca laparoskopik ekipman, laparoskopik ürolojide eğitim modelleri, laparoskopik ürolojide anestezi, cerrahi sütür teknikleri, operasyonlarda dikkat edilmesi gereken önemli noktalar, komplikasyonlar konulu sunumlar videolar eşliğinde kursiyerler ile paylaşıldı. 

Sonraki Haber

Kamerun’da HIV Virüsü Taşıyan Çocuklara Okul Malzemesi Desteği

Kamerun’un güney batı bölgesinde yer alan ve HIV virüsü hastası çocukların da öğrenim gördüğü okullara Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından okul malzemesi desteğinde bulunuldu. Kamerun Cumhurbaşkanının eşi Chantal BIA’nın onursal başkanlığını yaptığı...