Haberler

15 Temmuz 2017

Romanya’da TİKA Tarafından İnşa Edilen Ömer Halisdemir Spor Kompleksinde Dostluk Maçı

Romanya’nın Köstence şehrinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü etkinlikleri kapsamında TİKA tarafından Micul Rotterdam Yetimhanesi Ömer Halisdemir Spor kompleksinde 15 Temmuz dostluk maçı düzenlendi.

TİKA tarafından proje kapsamında geçtiğimiz yıl inşa ettirilen ve açılışını Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak'ın yaptığı "Şehit Ömer Halisdemir Spor kompleksi" adı verilen Micul Rotterdam yetimhanesine ait spor kompleksinde Türk ve Tatar birliklerine ait şubelerden katılan ve yetimhanede bulunan çocukların oluşturduğu takımlar arasında bir dostluk maçı düzenlendi.

Organizasyona Türkiye Cumhuriyeti  Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, STK temsilcileri, Türk birliği ve Tatar birliği temsilcileri, soydaşlar ve halk olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

TİKA  tarafından 15 Temmuz etkinlikleri kapsamında organize edilen dostluk maçı her iki ülkenin milli marşları ve şehitlerimiz anısına saygı duruşu ile başladı.

Galip gelen takıma günün anlamını belirten logolu kupası verilirken, maçın anısına maçta görev alan çocuklara da madalyaları takıldı. Maç sırasında etkinlikte olan tüm çocuklara da hediyeler dağıtıldı.

Büyükelçi Koray Ertaş maç öncesi yaptığı konuşmada "15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin milletimizce akim bırakılmasının birinci yıldönümünü tüm Türkiye'de olduğu gibi Romanya'da da vatandaş ve soydaşlarımızla birlikte çeşitli etkinliklerle idrak ediyoruz.” dedi. Büyükelçi Ertaş, bu etkinliklerin en anlamlılarından birinin, TİKA tarafından yapılan ve 15 Temmuz'un sembol kahramanı şehidimiz Ömer Halisdemir'in adını taşıyan bir spor kompleksinde, yetim Romen çocuklar ile soydaşlarımızın resmi temsilcileri olan Türk ve Tatar Birliklerinin işbirliğinde düzenlenen dostluk maçı olduğunu belirtti. İki yakın dost ve stratejik ortak olan Türkiye ve Romanya’nın zor günlerde birbiriyle dayanışma gösterdiğini dile getiren Ertaş, Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nün birinci yılında bu dayanışmayı böyle anlamlı bir etkinlikle göstermiş olduklarını ifade etti. Büyükelçi Ertaş ayrıca etkinlik için  başta TİKA'ya, Köstence Micul Rotterdam Yetimhanesi yetkililerine ve Türk ve Tatar birliklerine teşekkürlerini iletti.

TİKA Romanya Koordinatörü Hacı Ahmet Daştan ise konuşmasında FETÖ’nün kanlı darbe girişiminin milletçe önüne geçilmesinin yıldönümünde, 15 Temmuz ruhunun bir örneğinin bugün burada yaşadıklarını belirterek “Vatandaşlarımızla, soydaşlarımızla ve Romen dostlarımızla beraber dayanışma örneği sergiliyoruz. Geçen sene yaptığımız açılışta Sayın Başbakan Yardımcımız Veysi Kaynak bu kompleksi şehidimizin yetimine ithaf ediyoruz demişti, bu etkinlikle tekraren hem şehidimizi hem de yetimlerini saygı ve minnet ile anıyoruz.” dedi.  TİKA Bükreş Koordinatörü Daştan, bu güzel ortamda bu organizasyonu yapma fırsatı verdikleri için Romen Proje partnerlerine teşekkürlerini iletti

Sonraki Haber

15 Temmuz Şehitleri Ukrayna’da Anıldı

TİKA Ukrayna Program Koordinatörlüğü tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik gününde 15 Temmuz şehitlerimiz ve tüm şehitlerin anısına Kur'an-ı Kerim Hatmi Şerifi ve diğer hatmi şerifler ile dualar okutuldu.   Şehitlerimizi anma programına T.C....