Haberler

29 Haziran 2018

Romanya’da Türkçe Bayramı TİKA Desteği İle Coşkuyla Kutlandı

Romanya Parlamentosunda alınan kararla resmi olarak “Türk Dili Günü” Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın desteği ile coşkuyla kutlandı.

Romanya’da özellikle Dobruca Bölgesinde yoğun olarak yaşayan soydaşlar Türk Dili ve Kültürüne sahip çıkmaya devam ediyor. Romanya Demokrat Türk Birliği tarafından organize edilen kutlamalara T.C. Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin, T.C. Köstence Başkonsolosu Urgay Sertel, Romanya Azınlıklar Devlet Sekreteri Aladin Amet, TİKA Bükreş Koordinatörü, Romanya’da yaşayan Türk ve Tatar soydaşlar, Türkiye Cumhuriyet vatandaşları, resmi kurum ve STK temsilcileri katıldı.

Farklı bölgelerden folklor gruplarının gösterileriyle coşkulu bir şekilde kutlanan Türkçe Bayramı kapsamında “Benim güzel ana dilim” temasıyla düzenlenen Türkçe yarışmasında farklı kategorilerde dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Ayrıca öğrenciler ödül aldıkları şiir ve şarkılarını da seslendirdiler.

Türkçe Dil Bayramı

Demokrat Türk Birliği Milletvekili Iusein İbram tarafından Türkçe Dil Günü olarak ilan edilmesine yönelik hazırlanan yasa teklifi Romanya Parlamentosu’nda kabul edilmesinin ardından Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis tarafından 16 Kasım 2016’da onaylandı. Her yıl 5 Haziran’ın Türk Dili Bayramı olarak kutlanmasını öngören yasanın yürürlüğe girmesinden sonra ilk kutlamalar 5 Haziran 2017’de gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

Hırvatistan’da TİKA’nın Eğitime Desteği Sürüyor

Hırvatistan İslam Birliği çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Ahmed Smajlovic İslam Lisesi’nde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından uygulanan teknik kapasite geliştirme projesinin teslim programı mezuniyet töreninde gerçekleştirildi. TİKA, Hırvatistan’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam...