Haberler

30 Haziran 2014

Saraybosna'dan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam'a Gümüş Mühür Ödülü

Saraybosna'dan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam'a Gümüş Mühür Ödülü

Saraybosna Kantonu Anıtlar Fonu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın Bosna Hersek’te kültürel ve tarihi eserlerin ihyası yönünde yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı, Fon Yönetim Kurulu kararıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Başkanı Dr.Serdar Çam’ı “Gümüş Mühür Plaketi” ödülüne layık gördü.

Merhum Aliya İzzetbegoviç’in mezarının da bulunduğu Kovaçi Şehitliği, Saraybosna’nın kuşatmasında kullanılan tünel, İgman Dağı’ndaki Savaş Camisi başta olmak üzere Bosna Hersek’in anıtsal mirasının idamesi ve geliştirilmesinen sorumlu olan Saraybosna Kantonu Anıtlar Fonu’nun binasında “Gümüş Mühür Plaketi” ödülünün takdim edilmesi amacıyla tören düzenlendi.
Törene, Saraybosna Kantonu Savaş Gazileri Bakanı Faid Heço, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, TİKA yetkilileri, Saraybosna Kantonu Anıtlar Fonu Müdürü Nurudin Ciho katıldı. Gümüş Mühür Plaketi’ni, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam adına, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, Fon Müdürü Nurudin Ciho’nun elinden aldı.

TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Çevik, gazetecilere yaptığı açıklamada, ödülü TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam adına memnuniyetle aldığını ifade ederek, TİKA’nın Bosna Hersek’te olduğu gibi, diğer ülkelerde de tarihi eserlerin ihyası ve restorasyonu çalışmalarını gerçekleştirdiğini söyledi.

TİKA’nın gelecekte de Bosna Hersek’e yardım edeceğini belirten TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Çevik, “Bildiğiniz üzere, merhum Aliya İzzetbegoviç hayatını kaybetmeden önce, Bosna Hersek’i Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a emanet etmişti. Bosna Hersek halkına yardım etmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Kültürel ve tarihi mirasın yeniden yapılması ve onarılması, tarihimizi modern dönemle birleştiriyor” diye konuştu.

TİKA’nın böylesi bir ödüle layık görülmesinin çok anlamlı olduğunu ifade eden TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Çevik, bu ödülün, TİKA ve Türkiye’nin Bosna Hersek halkının kalbinde olduğunun bir göstergesi olduğunu sözlerine ekledi.
TİKA’nın Bosna Hersek’e yaptığı katkı ve projelerine verdiği desteklerden dolayı bu ödüle layık görüldüğünü söyleyen Nurudin Ciho ise söz konusu ödülün daha önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na ve Türkiye’nin eski Saraybosna Büyükelçisi Vefahan Ocak’a verildiğini kaydetti.

Sonraki Haber

Tunuslu Polislere Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde Tunus Emniyet Teşkilatı mensuplarının mesleki eğitimlerinin desteklenmesi amacıyla toplam 47 Tunuslu emniyet mensubuna eğitim programı düzenlendi. TİKA ile Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde, emniyet ve...