Haberler

31 Mayıs 2014

Selimiye Camisi ve İslam Kültür Merkezi Hizmete Açıldı

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve berberindeki heyet, Karadağ’daki temaslarının ikinci gününde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından yapımı tamamlanan Bar şehrindeki Selimiye Camisi ve İslam Kültür Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Karadağ temaslarının ikinci gününde yapımı TİKA tarafından tamamlanan Bar şehrindeki Selimiye Camisi ve İslam Kültür Merkezi’nin açılışını yaptı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Türkçe ilahilerin okunması ile başlayan törene, Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vuyanoviç, Meclis Başkanı Ranko Krivokapiç, Başbakan Yardımcısı Rafet Husoviç, Karadağ İslam Birliği Başkanı Rıfat Feyziç, Türkiye Karadağ Büyükelçisi Niyazi Tanılır, TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, TBMM milletvekilleri Şirin Ünal ve Faik Tunay katıldı.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, törende yaptığı konuşmada, iki ülke arasında derin, tarihi kökler üzerine inşa edilmiş olan iyi ilişkilerin, işbirliğinin büyüklüğüne, bugünkü anlamlı açılışla bir kez daha şahitlik ettiklerini belirtti. Söz konusu açılış programına katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, “Özelikle ifade etmek isterim ki, Karadağ İslam toplumunun hem bir ihtiyacının karşılanmasını hem de Karadağ barış ve huzur ortamının sağlamlığını bir kez daha görmüş olmanın mutluluğu içindeyiz. Bu barış ve huzur ortamının temin edilmesindeki çabaları ve dikkatleri için Karadağ devleti yetkililerine teşekkür ediyorum” dedi.

Türkiye ile Karadağ arasında çok sıcak ilişkilerin bulunduğuna işaret eden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, “Türkiye Cumhuriyeti Karadağ’ın barış ve huzur ortamından büyük memnuniyet duymaktadır. Farklı inanç ve kimlikler, eşit haklara sahip olarak huzur ve emniyet içinde Karadağ’ın ekonomik kalkınması ve refah seviyesinin yükseltilmesi için çalışıyorlar. Bu durum Karadağ’a dost Türkiye’yi sadece memnun etmektedir. Türkiye de bu amaç için her türlü desteği vermeye devam edecektir” diye konuştu.

Kimlik ve inanç farklılıklarının hiçbir zaman çatışma ve sürtüşme sebebi olamayacağını kaydeden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, “Aynı gök kubbenin altında, aynı ülkede her türlü inanca saygı esası içerisinde ‘yaratılanı yaratandan dolayı sevme’ ilkesi ile insan olma bilincinin farkındalığı, farklılıkları, sadece bir zenginlik olarak gösterir” dedi.

Yapımı TİKA tarafından tamamlanan Selimiye Camisi ve İslam Kültür Merkezi’nin açılışı dolayısıyla Karadağ’da bulunduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, “Bir barış dini olan İslam’ın kutsal mabedinin tamamlanmasının sevincini yüzlerinizden okuyor olmanın mutluluğu içinde muhteşem eserin yapımında emeği geçen herkese, bilhassa TİKa ve Karadağ İslam Birliği Meşihatına teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Türkiye’nin Karadağ’ın her zaman yanında olduğunu, bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunduğunu söyleyerek bu paylaşımın yegâne göstergesinin Türkiye’nin kurduğu gönül köprüsü olan TİKA olduğunu kaydetti. Yapımına 2002 yılında başlanan ancak imkânsızlıklar nedeniyle bir türlü tamamlanamayan projenin, 2013 yılında TİKA tarafından devralındığını hatırlatan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, TİKA’nın projeyi tamamlayarak hizmete hazır hale getirdiğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, söz konusu projenin iki ülke halkları ve devlet kurumları arasındaki işbirliğinin nişanesi olarak gönüllere ayrı bir coşku verdiğini belirterek, “Cami ve kültür merkezinin tüm Karadağlılar için hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Karadağ İslam Birliği Başkanı Feyziç ise bugünkü açılışın Karadağ Müslümanlarının yakın tarihindeki en anlamlı an olduğunu belirterek Bar şehrinin farklı dinlerden insanların barış ve huzur içerisinde bir arada yaşadığı bir şehir olduğunu, İslam Birliği olarak farklılıklara her zaman katkı verdiğini ve vermeye devam edeceğini kaydetti. Konuşmaların ardından caminin açılışı yapıldı. Konuklar, açılışın ardından cami ve İslam kültür merkezini gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Selimiye Camisi ve İslam Kültür Merkezi
Yapımına 2002 yılında başlanan Selimiye Camisi ve İslam Kültür Merkezi’nin inşası, finansal sıkıntılar nedeniyle uzun süre tamamlanamadı. TİKA, 2013 yılında cami ve İslam kültür merkezinin inşasını devralarak 2014 yılında hizmete açılacak hale getirdi.

Yapı, 6 bin metrekarelik alanda cami ve iki bölümden oluşan kültür merkezi olarak hizmet verecek. Kültür merkezi bünyesinde, sınıflar, oyun salonları, misafirhane, kreş, kütüphane ve bilgisayar sınıfları yer alacak. Cami “Selimiye” adını, Bar şehrindeki ilk cami olan ve bugün sadece temelleri bulunan Selimiye Camisi’nden aldı. Selimiye Camisi ve İslam Kültür Merkezi’nin açılışının ardından inceleme ziyaretlerinde bulunan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve berberindeki heyet, Karadağ temaslarının ikinci gününü tamamladı.

Sonraki Haber

Kazakistan'da Ahilik Konferansı'na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi işbirliğinde Türk-İslam medeniyetinin kurduğu özgün bir sistem olan, iş ve çalışma ahlakının prensiplerini dünyevi ve uhrevi boyutlarda ele alan...