Haberler

11 Ağustos 2015

Senegal'de Aristide Le Dantec Hastanesi'ne Tıbbi Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Senegal'in Aristide Le Dantec Hastanesi'nin Oftalmoloji Kliniği'ne Kapasite Artırımı Projesi kapsamında, tıbbi malzeme yardımı yapılarak oftalmoloji konusunda uzman Türk doktorlarının katılımı ile mesleki eğitim programı düzenlendi. 

TİKA, Senegal’de birçok alanda gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Senegal’de özellikle sağlık alanında önemli projelere imza atan TİKA tarafından Senegal'in Aristide Le Dantec Hastanesi'nin Oftalmoloji Kliniği'ne Kapasite Artırımı Projesi kapsamında, tıbbi malzeme yardımı yapılarak oftalmoloji konusunda uzman Türk doktorlarının katılımı ile mesleki eğitim programı düzenlendi. 

TİKA tarafından yürütülen proje kapsamında, öncelikle Aristide Le Dantec Hastanesi'nin Oftalmoloji Kliniği'ne modern göz ameliyatları için kullanılan bir fako cihazı, çeşitli cerrahi malzemeler ve ilaç temin edildi. Projenin ikinci ayağında ise, SESRİC ve İNSADER adlı sivil toplum kuruluşu işbirliğinde oluşturulan Türk doktorları tarafından, TİKA’nın desteği ile temin edilen fako cihazının kullanılması ve modern göz ameliyatı teknikleri üzerinde, Senegalli doktorlara yönelik uygulamalı eğitim programı düzenlendi. TİKA tarafından temin edilen malzemeler düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Aristide Le Dantec Hastanesi’nde düzenlenen törende, fako cihazı ve diğer malzemeler, TİKA Dakar Koordinatörlüğü yetkilileri tarafından hastane yönetimine teslim edildi.  Törende yapılan açıklamalarda TİKA'nın Senegal’de ve Batı Afrika’da sağlık alanında yaptığı yatırımların büyüklüğü ve önemine değinilerek, bu tarz projelerin Senegal'in kurumsal kapasitesini artıracağı ifade edildi.

Aristide Le Dantec Hastanesi Müdürü Aissatou Sy Ndiaye, TİKA'nın yaptığı teknik yardımın kendileri için çok değerli olduğunu ve bu projenin Senegal'de tıp alanında gerçekleştirilecek diğer projelere örnek teşkil edeceğini ifade ederek, yakın zamanda Senegal hastaneleri'nin Türk hastanelerinin deneyiminden faydalanmak istediklerini belirtti.  Dantec Hastanesi 1890 yılında başkent Dakar'da kurulmuş olup, 1000 yatak kapasitesiyle günümüzde Senegal'in en büyük hastanesi olma özelliğini taşıyor.  

TİKA'nın Senegal ve Batı Afrika'da sağlık alanında yaptığı yardımları sürdürülürken,  özellikle anne ve çocuk sağlığı konularında birçok yeni proje ve programın geliştirilmesine devam ediliyor.        

Sonraki Haber

TİKA Tacikistan’daki Afetzedelere Yardım Elini Uzattı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tacikistan’ın güney bölgesinde meydana gelen doğal afette zarar gören 160 aileye, temel gıda malzemelerinden oluşan yardım paketi gönderdi. Tacikistan Cumhuriyeti Dağlık Badahşan Özerk Bölgesi'nin Shughnon, Rushon, Vanj ve...