Haberler

10 Ocak 2014

Senegal'de Mboumba Bölgesi Daaralarına Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Senegal’in Mboumba bölgesinde bulunan Daara adı verilen yatılı okulların fiziki koşulların iyileştirilmesi kapsamında malzeme desteğinde bulunuldu.

Daaralar, Batı Afrika’da yaygın olarak görülen çocukların yatılı olarak kaldığı ve dini eğitim gördüğü okullar olarak hizmet veriyor. Aynı zamanda bu okullarda bölgede bulunan yetimler de yatılı olarak eğitim görüyorlar. Devletin dini eğitim hizmetinin olmaması dolayısıyla Senegal’de yaygın olarak görülen bu okulların sabit gelir kaynakları bulunmuyor.

Daaralar, ihtiyaçlarını kendilerine ait tarlalarda yetiştirdikleri ürünlerle ve hayırseverlerin yardımları ile karşılayarak ayakta kalmaya çalışıyor. Özellikle Başkent Dakar dışında faaliyet gösteren daaraların fiziki kapasitelerinde eksiklikler bulunmakta olup bu okullarda çocukların sağlığını olumsuz yönde etkileyecek koşullarda eğitim veriliyor.

Bu çerçevede TİKA tarafından, Mboumba bölgesinde toplam 800 öğrencinin yatılı olarak eğitim gördüğü 5 Daaraya, eğitim ve yatakhane malzemeleri, elbise, ayakkabı, temizlik ve gıda malzemeleri temin edildi. Temin edilen malzemelerin Daraların eğitim ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine ve daha sağlıklı ortamda hizmet vermesine katkı sağlayacağı öngörülüyor.

Sonraki Haber

Özbekistan'da Taşkent Ahangaran Huzurevine Ekipman Desteği

Türk işbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Özbekistan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Ahangaran Huzurevi’ne ekipman desteğinde bulunuldu. Özbekistan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı 1933 yılında kurulan Ahangaran Huzurevi, Taşkent’in en büyük huzurevi...