Haberler

11 Temmuz 2014

Sırbistan'da Brus Belediyesi'ne Süt Sağım Makinesi Desteği

Tarım ülkesi Sırbistan’da, Sırbistan Hükümeti tarafından başlatılmış olan Tarımsal ve Kırsal Alanlarda Sürdürülebilir Kalkınma Desteği Amaçlı Program çerçevesinde TİKA, hayvancılık projelerine bir yenisini daha ekledi.

Büyük bir kısmı dağlık olan yaklaşık 17.000 nüfuslu Brus Belediyesi’nde halkın çoğunluğu tarımsal faaliyetlerle geçimini sağlıyor. Vatandaşlar en çok meyvecilik, sebzecilik, hayvancılık ve arıcılık alanlarında faaliyette bulunuyor. Belediyeye kayıtlı 3700 çiftlikte, 2800 inek, 12000 koyun ve 500 keçi yetiştirilirken, en çok süt ve süt ürünleri üretimi yapılıyor.

Çiftçilerden bir kısmı ürettikleri sütü büyük üreticilere satarken, diğer çiftçiler ise kendi imkanları ile hazırladıkları süt ürünlerini yerel pazara sunuyor. Çiftçiler sağım boyunca ve sonrasında sütün kalitesinin korunması konusunda sıkıntılar yaşıyordu. Bunun sonucunda sütün piyasa değeri düşüyor ve çiftçilerin litre başı devlet primi katkısını almalarına engel teşkil ediyordu.

TİKA bu çerçevede küçük köy çiftliklerinin daha fazla ve daha kaliteli süt üretimi sağlaması, süt üretiminin modernleştirilmesi ve çiftçilerin daha fazla gelir elde edebilmesi hedefleriyle Brus Belediyesi’ne 40 adet süt sağım makinesini desteğinde bulundu. TİKA tarafından temin edilen malzemeler düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Törene, TİKA Belgrad Koordinatörlüğü yetkilileri, Brus Belediyesi yetkilileri ve vatandaşlar katıldı. Törende açıklamada bulunan Brus Belediyesi yetkilileri, süt üretim miktarını ve kalitesini artıracak, küçük ve orta girişimcilerin gelir seviyesine katkı sağlayacak projenin bölge sakinleri için çok anlamlı olduğunu vurguladılar. Brus Belediyesi yetkilileri, böylesi önemli bir projenin gerçekleşmesinde desteklerinden TİKA ve Türkiye’ye teşekkürlerini ilettiler.

TİKA Belgrad Koordinatörü Emrah Ustaömer ise TİKA’nın Sırbistan’da kuzeyden güneye, doğudan batıya hemen her yerinde çok sayıda eğitim, sağlık, kültür, restorayon, tarım ve hayvancılık projeleri gerçekleştirdiğini belirterek, belediyenin kalkınabilmesi için çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Sonraki Haber

Afganistan Sakafat ve Kültür Merkezi Spor Kurslarına Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Afganistan’da gençlerin spora teşvik edilmesi kapsamında Afganistan Sakafat ve Kültür Merkezi spor kurslarına malzeme desteğinde bulunuldu. Afganistan İslam Sakafat ve Kültür Merkezi Afganistan Adalet Bakanlığı’na kayıtlı bir kurum...