Haberler

22 Mayıs 2018

Sıtma ile Mücadelede Cibuti’ye Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Cibuti’de Obock vilayetinde Yemenli göçmenlere ev sahipliği yapan Merkezi Kampı’na, Dikhil Vilayeti ve nüfusun yoğunlaştığı farklı yerleşke ve bölgelere sıtma ile mücadele için ekipman desteğinde bulunuldu.

Cibuti genelinde ve özellikle kırsal bölgelerde yaygın olarak görülen sıtma hastalığına karşı sağlık hizmetlerinin yeterli ölçüde sağlanamamasından kaynaklı olarak vatandaşların bulaşıcı hastalıklara karşı bilinçlendirilmesi kapsamında Cibuti’nin kuzeyinde bulunan Obock Vilayeti ile güneyinde bulunan Dikhil Vilayetinde toplam 4.000 cibinlik, TİKA tarafından temin edildi.

TİKA, söz konusu proje kapsamında Obock vilayetinde 1.500’e yakın Yemenli mülteciye ev sahipliği yapan Merkezi Kampı’na, nüfusun yoğunlaştığı farklı yerleşke ve bölgelerde 2.000, Dikhil vilayetinde ise farklı yerleşkelerde 2.000 olmak üzere toplamda 4.000 cibinlik temin etti. TİKA tarafından gerçekleştirilen proje çerçevesinde, 8.000’nin üzerinde Cibutilinin sıtma hastalığına karşı korunmasına destek sağlandı.

Obock Valiliği, Gawra-Obock Derneği ve Dikhil Valiliği işbirliğinde yürütülen proje kapsamında, Obock Bölge Temsilcisi Ali Houmed Hassan, bölgede sık rastlanan sıtma ile mücadele kapsamında TİKA tarafından yapılan ekipman desteğinin ailelere tedbir konusunda kolaylık sağladığını, bölgede misafir edilen 1.500 Yemenli mültecinin proje kapsamından faydalanmasının da önemli olduğunu ifade etti. Dikhil Valiliği Bölge Temsilcisi Abdourrahman Yonis Arreh ise, Cibuti’nin güneyinde bulunan Dikhil vilayetinde sıtma ile mücadele kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yapılan ekipman temininden dolayı başta Türk halkına ve kurumlarına teşekkür etti.

Sonraki Haber

Herat’ta 250 Yetime İftar Programı Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Herat Bibi Sümeyye Yetimhanesi’nde yetimlere iftar programı düzenlendi. Herat Bibi Sümeyye Yetimhanesi’nde TİKA tarafından yetimler için iftar düzenlenen iftar programına TİKA Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Tolga Keskin,...