Haberler

10 Nisan 2015

Somali'de 400 Bin İnsan Temiz İçme Suyuna Kavuşturuldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü işbirliği ile yürütülen “Somali Temiz Suya Erişim Projesi” kapsamında Somali’de yaklaşık 400 bin insan temiz içme suyuna kavuşturuldu.

TİKA Somali’de su-sanitasyon alanındaki projelerine hız kesmeden devam ediyor.  Bu kapsamda Başkent Mogadişu ve civarında 20 adet sondaj kuyusu inşa edildi. Muhtelif noktalara depo ve şebeke tesis edilerek çeşmeler yaptırıldı. Yaklaşık 400.000 kişiye yetecek su, en son teknikler gözetilerek emniyetli derinliklerden içme ve kullanma suyu olarak temin edildi. TİKA’nın gerçekleştirdiği proje Somali halkının kullanımına sunuldu.

Mogadişu’da gerçekleştirilen çalışmaların ardından, susuzluğun etkili olduğu Somaliland bölgesinde de 5 adet su kuyusu inşa edilerek yaklaşık 45.000 kişiye içme ve kullanma suyu temin edildi.

Diğer taraftan, Somaliland’in Etiyopya sınırında bulunan Faroweyn kasabasında en yakın su kaynağı 20 km mesafede olduğundan acil talepler dikkate alınarak TİKA tarafından su kuyusu inşası tamamlandı. Yaklaşık 2.000 kişinin temiz içme suyuna erişimi sağlandı. TİKA’nın Somali’de  proje ve faaliyetleri artarak devam edecek.

Sonraki Haber

Makedonya'da Köprü Kültür Sanat ve Eğitim Derneğine Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından sivil toplum kuruluşlarına verilen destek hızla devam ediyor. 2008 - 2011 yılları arasında düzenlenen Türk Dili Kursları, 2013 yılında sergilenen eğitim çalıştayı ve 2014 yılında hazırlanan Türk...