Haberler

27 Eylül 2023

Tacikistan’da “Uluslararası Mevlana Celaleddin Rumi Konferansı” Düzenlendi

Hoşgörü ve barışın evrensel sembolü olan Mevlana Celaleddin Rumi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de düzenlenen Uluslararası Mevlâna Konferansında anıldı.

TİKA, T.C. Duşanbe Büyükelçiliği ve Tacikistan Cumhurbaşkanlığı Kamu Yönetim Akademisi iş birliğinde gerçekleştirilen “Küreselleşme Koşullarında Ülkelerin Kültürel Entegrasyonunda Mevlana Celaleddin Rumi'nin Eserlerinin Rolü” konulu konferansa; Tacikistan Cumhurbaşkanlığı Kamu Yönetim Akademisi Rektörü Prof. Dr. Abduhalil Gafurzoda, Tacikistan Kültür Bakan Yardımcısı Davlat Safarzoda, T.C. Duşanbe Büyükelçisi Umut Acar, Tacikistan Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı Ravşan Mahsumzod, Tacikistan Parlamentosu Temsilciler Meclisi milletvekili Gavhar Şarofzoda, Türkiye ve Tacikistan’dan çok sayıda alanlarında uzman ve akademisyen katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Tacikistan Cumhurbaşkanlığı Kamu Yönetim Akademi Rektörü Gafurzoda, Mevlana Celaleddin Rumi'nin evrensel şiirlerinin kültür ve medeniyetlerin kaynaşmasında önemli bir rol oynadığını vurgulayarak, Mevlana'nın eserlerinin dünya genelinde en çok okunan ve satılan eserler arasında yer aldığını belirtti. Gafurzoda, özellikle Mevlana'nın eserlerinin milletler arasındaki kültürel entegrasyonda büyük bir etkisi olduğunu ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti Duşanbe Büyükelçisi Acar da 2023 yılının Mevlana'nın vefatının 750. yılı olduğunu ve Türkiye'de bu yılın ‘Mevlana Yılı’ olarak ilan edildiğini belirtti. Acar, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının öncülüğünde çeşitli faaliyetlerin yürütüldüğünü ifade ederek, iki ülke arasındaki iş birliğinin bir Mevlana filmi ile taçlandırılmasını temenni etti.

Sonraki Haber

Filistin’deki Tarihi Ali Paşa Sarayı Müzesi’ne TİKA’dan Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Filistin’in Gazze kentinde bulunan Ali Paşa Sarayı Müzesi’ne donanım desteği sağlandı. Gazze'nin Eski Şehir bölgesinde yer alan tarihi Ali Paşa Sarayı, zengin bir tarihi mirası bünyesinde barındırıyor....