Haberler

01 Ocak 2014

Tacikistan İstatistik Ajansı'na Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Tacikistan’da Tacikistan Cumhurbaşkanlığı’na bağlı faaliyet gösteren İstatistik Ajansı’nın altyapısının güçlendirilmesi projesi kapsamında söz konusu kuruma ekipman desteğinde bulunuldu.

Tacikistan’ın en önemli kurumları arasında yer alanTacikistan Cumhurbaşkanlığı’na bağlı faaliyet gösteren İstatistik Ajansı ile TİKA arasındaki işbirliği 2007 yılından bu yana devam ediyor. Bu çerçevede İstatistik Ajansı’nın altyapısının güçlendirilmesi projesi kapsamında ekipmanların uygunluğunu değerlendirmek için Temmuz ayın içerisinde TÜİK’ten 2 Türk uzman tarafından Tacikistan’da çeşitli ziyaretler gerçekleştirildi. Uzmanlar Tacikistan İstatistik Ofisi’nin teknik alt yapısının kurulması ve ihtiyaç duyulan gerekli teknik ekipmanların temini hususlarında incelemelerde bulundular.

Yapılan incelemeler sonucunda, Tacikistan’ın her geçen gün nüfus ve milli gelir verilerindeki değişikliklerin, yabancı yatırımlar ve ekonomik veriler ile benzer hususların,anılan kurum tarafından eski teknoloji ürünü olan bilgisayarlar ile hızlı ve verimli hizmetlerin sunulması konusunda güçlük yaşanacağı tespit edildi. Bu kapsamda TİKA tarafından İstatistik Ajansı’nın altyapısının güçlendirilmesi projesi kapsamında söz konusu kuruma ekipman desteğinde bulunuldu.

Tacikistan İstatistik Ajansı Müdürü Gulnora Hasanova yaptığı açıklamada, TİKA ile 2007 yılından bu yana işbirliği içerisinde olduklarını belirterek, TİKA’ya desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti. Tacikistan İstatistik Ajansı Müdürü Hasanova, iki ülke arasında söz konusu işbirliklerinin devam etmesi temennisinde bulundu. Ayrıca TİKA’nın katkılarıyla bugüne kadar Türkiye İstatistik Enstitüsü tarafındantarım, sanayi, demografi, içtimai hususlar, milli hesap sistemi, iç ve dış ticaret, nüfus sayımı konularda düzenlenen seminerler ve eğitim programlarına İstatistik Ajansı’ndan 105 uzmanının katılımı sağlandı. Toplam 782 personelin çalıştığı Tacikistan İstatistik Ajansı’nın Duşanbe Merkez Ofisi dışında Badahşan Bölgesi, Soğd Bölgesi ve Hatlon Bölgelerinde ofisleri bulunuyor.

Sonraki Haber

Azerbaycanlı Turizmcilere Türkiye'nin Termal Tesisleri Tanıtıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Bursa Valiliği ve Afyonkarahisar Üniversitesi işbirliğinde 11 Azerbaycanlı seyahat acentesi temsilcisine Bursa ve Afyon’daki kaplıcalarda inceleme gezisi düzenlendi. Azerbaycan turizminde Türkiye büyük önem taşıyor. Bu kapsamında Azerbaycan’dan Türkiye’ye yönelik...