Haberler

16 Ağustos 2017

Tecrübe Paylaşım Programı Öğrencileri Uganda’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonu ve desteğinde gerçekleştirilen Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında üniversite öğrencilerimizin gönül elçileri olarak ziyaret ettikleri 18 Ortadoğu ve Afrika ülkesinden biri olan Uganda program kapsamındaki çalışmalarına devam ediyor.

Program kapsamında ilkokul ve liseden oluşan Uganda okullarında gerçekleştirilen “Bilim Seyyahları Afrika’da” projesine iştirak eden öğrenciler üç gün boyunca hem Türkiye’yi öğrencilere anlatma fırsatı bulurken hem de Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmenlerinden oluşan Bilim Seyyahları grubuna öğrencilere yönelik gerçekleştirdikleri kimyasal ve fiziksel deney ve oyunları eğlenceli bir şekilde öğrencilere aktardılar.

Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında öğrencilerin Uganda’daki ilk günlerinde Kampala’nın Gyangenda İlkokulunda yaklışık 500 öğrencinin katılımıyla 6 farklı atölye olarak gerçekleştirilen Bilim Seyyahları deney ve uygulamaları ilkokul öğrencileri tarafından merak ve ilgiyle takip edildi. En az öğrenciler kadar öğretmenlerin de ilgi gösterdiği gösteride okulun bazı öğretmenleri daha önce sözlü anlattıkları dersleri görsel olarak dinlemenin yanı sıra kendi öğrencilerine de fırsat buldukça anlatma imkânı buldular. Gün boyunca devam eden programda öğrenciler Başkanlığımız tarafından Türkiye’den getirilen ahşap maketleri heyecanla birleştirdikten sonra boyalarla renklendirdiler.

Bilim Seyyahları deney gösterileri ve fizik uygulamaları gün boyunca öğrenciler tarafından ilgiyle takip edilirken kimya, biyoloji, fizik, matematik gibi bir çok atölyede gerçekleştirilen deney ve uygulamaları kendileri de tekrar ederek daha önce yaşamadıkları bir eğitimin heyecanını yaşadılar. Tecrübe Paylaşım Programı öğrencilerinin ikinci gün çalışmaları yine Bilim Seyyahları ekibinin Nabisunsa Kız Lisesi’nde gerçekleştirilen programı ile devam etti.

Türkiye Cumhuriyeti Kampala Büyükelçiliği maslahatgüzargahı Volkan Şahinkaya, Din İşleri Müşaviri Lokman Arslan, THY Uganda Müdürü Rafet Şişman, Uganda Temel ve Ortaöğretim Genel Müdürü Mulindwa İsmail’in yanı sıra yerel STK temsilcileri ve Nabisunsa Lisesi yönetici ve öğretmenleri katıldı. Yaklaşık 1600 öğrencisi bulunan okulun bahçesinde gerçekleştirilen açılış programında konuşan Büyükelçilik Maslahatgüzarı Volkan Şahinkaya TİKA’nın tüm dünyada gerçekleştirildiği faaliyetlerin yanı sıra Uganda’da gerçekleştirilen çok sayıda projenin olduğunu belirtirken TİKA’nın Uganda Ofisi açıldığında projelerin sayısının artarak devam edeceğini ifade ederek ofis açılma sürecinde gelinen noktayı müjde olarak Ugandalılara ifade etti. Ayrıca Bilim Seyyahları heyetinin ve Tecrübe Paylaşım Programı heyetinin iki ülke ilişkilerine büyük bir katkı sağlayacağını ifade eden Şahinkaya, hem Türkiye’den gelen öğrencilerin hem de Afrika’dan Türkiye’ye gidecek öğrencilerin iki ülke ilişkilerine büyük katkı sağlayacağını umduğunu söyledi.

Programda konuşan Uganda Temel ve Ortaöğretim Genel Müdürü Mulindwa İsmail TİKA tarafından gerçekleştirilen projelerden memnuniyet duyduklarını ve TİKA ofisinin açılmasını heyecanla beklediklerini söyledi. İsmail ayrıca öğrencilerinin Türkiye’yi ziyaret etmelerinin, Türkiye’de eğitim görmelerinin hem gelişimlerine katkı sağlayacağını hem de iki ülke arasındaki bağları güçlendireceğini ifade etti.

Konuşmaların ardından TİKA tarafından Nabisunsa Kız Lisesi öğrencilerine hediye edilen kırtasiye malzemelerinin programa katılan yöneticiler ve Tecrübe Paylaşım Programı öğrencileri tarafından gerçekleştirildi. Programın ardından Bilim Seyyahları gösterisi okul öğrencileri ile buluşturuldu. 6 farklı atölyede gerçekleştirilen gösteriye okul öğrencileri büyük ilgi gösterirken öğrencilerin aynı zamanda Türkiye’de eğitim ve TİKA projeleri konusunda yetkililerden heyecanlı sorularla bilgi almaya çalıştı.

Bilim Seyyahları grubu Uganda’daki üçüncü ve son programını Uganda’nın en kalabalık lisesi olan 3800 öğrencili Kololo Lisesinde gerçekleştirdi. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği programa okul idarecilerinin yanı sıra Uganda Özel Okullar ve Enstitüler Komisyonu Üyesi Mulindwa İsmael, Uganda’nın önde gelen STK’larından ABETO Başkanı Musana Moses ve TİKA yetkilileri katıldı. İsmael program açılışda yaptığı konuşmada Kololo Lisesinin bilimi merkeze alan okullardan biri olduğunu ve bu nedenle TİKA tarafından gerçekleştirilen programın önemli olduğunu dile getirirken Okul Müdürü Edward Kanoonya ise Bilim Seyyahları programının okulun öğrencilerine heyecan kattığını ve bundan büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Bilim Seyyahları ekibi ilkokul ve lise düzeyinde üç okulda gerçekleştirdiği gösteri ile Uganda’daki programını tamamlarken, Tecrübe Paylaşım Programı çerçevesinde Uganda’da bulunan Türkiye’nin Gönüllü Elçileri İlkokulu ve radyo tadilatı kapsamında Yumbe Şehrinde çalışmalarına devam ediyorlar.

Sonraki Haber

TİKA'nın Gönüllü Elçileri Somali Yolunda

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) koordinasyonunda Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde düzenlenen "2017 Afrika Tecrübe Paylaşım Programına" katılan ekiplerden bir grup Somali yolcuğuna...