Haberler

24 Eylül 2016

TİKA’dan Afgan Medyasına Türkçe Kursu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afgan medyasına yönelik Türkçe eğitim programını başarı ile tamamlayan 97 kursiyer  Kabil’de düzenlenen  tören ile sertifikalarını aldılar.

TİKA  tarafından 2016 yılı Mart ayında “Medya Kuruluşlarına Türkçe Desteği” başlığı altında başlatılan proje ile Salamvatandar Radyosu, Milli TV, Ayna TV ve Batur TV kurumlarında Türkçe kursları düzenlendi. Daha sonra Öğretmen yetiştirme Başkanlığı, Milli Arşiv Başkanlığı ve Rabbani Üniversitesi projeye dahil edildi.

Proje kapsamında Gazi TÖMER tarafından hazırlanan kitaplar kullanıldı ve biri Türk beşi Afganistan vatandaşı altı öğretmen görev aldı. Bir yıl sürmesi planlanan proje kapsamında öğrencilerin A2 seviyesini tamamlaması hedefleniyor. Projenin bir başka özelliği ise her kurum eğitimini kendi hizmet binasında çalışma satleri içinde alması.

A1 düzeyindeki eğitimi başarı ile tamamlayan 97 kursiyer Kabil PKO Yerleşkesinde düzenlenen bir tören ile sertifikalarını aldılar. Törene Kabil Büyükelçiliğinden Sinan İlhan, Eğitim Müşaviri Mutlu Canpolat, Milli Arşiv Başkanı Masume Muradi, Koordinatör yardımcısı Gökhan Keser, TİKA Öğretmeni Mutlu Güzel, Afgan yetkililer, Kabil ve Burhanettin Rabbani Üniversitesi öğretmen ve öğrencileri ile çok sayıda misafir katıldı.

Tören her iki ülkenin milli marşlarının söylenmesi ile başladı ve 15 Temmuz Şehitleri yadedilerek Kuran-ı kerim okundu.

TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin, işbirliği yaptığı için medya ve diğer resmi kurumlara teşekkür ederek, Türkiye ile Afganistan’ın tarihin başından beri kardeş olduğunu, medya kuruluşlarında Türkçe bilen personelin var olmasının çok önemli olduğunu, bunun öneminin 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında bir kez daha anlaşıldığını, terör örgütlerinin bilgi kirliliği yaratmasının önüne her iki kardeş ülke medyasının doğru haber sunarak geçilebileceğini belirtti.

Afganistan Cumhurbaşkanlığı danışmanlarından Yunus Tuğra ve Fazıl Ahmet Burget, düzenlenen kurslar için TİKA’ya teşekkür etmişler ve Afganistan’ın her zaman Türkiye’nin yanında olduğunu belirtmişlerdir.

Tören sırasında sertifika alan öğrenciler kısa birer konuşma yaptılar. Kursiyerlerden radyocu İslamuddin Sezgin; Türkçe hakkında yazdığı şiiri okudu.

Baştan sona Türkçe konuşularak uygulanan sertifika töreni belgelerin dağıtılması ve hatıra fotoğraf çektirilmesinden sonra verilen ikram ile tamamlandı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Srebrenitsa – Potoçari Eğitim Merkezine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Birliği Derneği tarafından kurulan ve yakında faaliyete başlayacak Srebrenitsa - Potoçari Eğitim Merkezine donanım desteğinde bulundu. Proje kapsamında yakında faaliyete geçecek Srebrenitsa-Potoşari Eğitim Merkezine...