Haberler

25 Eylül 2016

TİKA’dan Srebrenitsa – Potoçari Eğitim Merkezine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Birliği Derneği tarafından kurulan ve yakında faaliyete başlayacak Srebrenitsa – Potoçari Eğitim Merkezine donanım desteğinde bulundu.

Proje kapsamında yakında faaliyete geçecek Srebrenitsa-Potoşari Eğitim Merkezine gerekli mobilya, bilgisayar ekipmanları ve sarf malzemeleri temin edildi. Ayrıca, Srebrenitsa (Potoçari) Şehitlik Mezarlığı alanının düzenlenmesi için kullanılacak çim biçme traktörü, çapa makinası ve motorlu testeresi teslim edildi.

Srebrenitsa – Potoçari Eğitim Merkezi soykırım sonrası çıkan sonuçlar ve soykırımların önlemesi hakkında genç ve gelecek nesillerin eğitilmesi amacıyla kuruldu. Bu eğitim merkezi kendi çalışmasında daha iyi bir gelecek için geçmişten ders alma amacıyla soykırım hakkında bilgilendirme, soykırımların önlenmesi, insan haklarının korunması, güven ve hoşgörünün teşvik edilmesi, gibi konularda eğitimleri düzenleyecek.

Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği, 1996 yılından bu yana soykırım sonuçları ile ilgili halkın bilinçlendirilmesi, adaletin ve gerçeğinin ortaya çıkarılması amacıyla kuruldu. Dernek, 1995 yılında Birleşmiş Milletler tarafından ''güvenli bölge'' olarak ilan edilen Srebrenitsa ve Jepa’da yaşanan soykırımda hayata kalanlar ve öldürülenlerin aile üyelerini bir araya getiriyor. Srebrenitsa, Jepa, Sokolats, Han Piyesak, Rogatitsa, Vlasenitsa, Bratunats, Zvornik, Vişegrad ve Foça'da 1992-1995 tarihleri arasında ve Temmuz 1995’te yaşanan soykırımlarda kaybolanların tespit edilmesi, toplu mezarların yerlerinin bulunması, bu mezarlarda yer alan kemiklerin DNA testi yoluyla kimlik tespitinin yapılması amacıyla kuruldu.

13-19 Temmuz 1995 tarihinde Srebrenitsa’da Sırp birlikler tarafından 8372 Boşnak öldürüldü. Bu zamana kadar 6500’den fazla kurbanın kimliki tespiti yapılarak defni gerçekleştirildi. 

Sonraki Haber

Kudüs’te İlkyardım Hizmetlerine TİKA’dan Tıbbi Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) kuruluşundan bu yana 480 Kudüslüye ilk yardım eğitim ve eğitim sertifikası sağlayan ve sadece Ramazan ayında 1700 ilk yardım vakasına müdahalede bulunan Kudüs Arap ilk Yardım Cemiyetine tıbbi...