Haberler

10 Şubat 2022

TİKA’dan Afganistan’daki Hastanelere Su Kuyusu Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan’ın başkenti Kabil’de bulunan Atatürk Çocuk Hastanesi ile Bin Yataklı İbni Sina Bağımlı Tedavi Hastanesine su kuyusu açarak hizmete sundu.

Afganistan’ın en büyük çocuk hastanelerinden biri olan Atatürk Çocuk Hastanesine 200 metre derinliğinde ve Afganistan’ın en büyük uyuşturucu bağımlı tedavi merkezi olan bin yataklı İbni Sina Bağımlı Tedavi Hastanesine 25 ton su deposu inşa edilerek 150 metre derinliğinde su kuyuları açıldı.  

Atatürk Çocuk Hastanesi 150 yataklı kapasiteye sahip olup 252 personeli olan başkent Kabil’in en büyük ikinci çocuk hastanesi. Atatürk Çocuk Hastanesinde açılan su kuyusunun aylık 1.000 kişiye hizmet vermesi beklenirken, İbni Sina Bağımlı Tedavi Hastanesine açılan su kuyusunun aylık yaklaşık 10.000 kişiye hizmet vermesi bekleniyor.

Su kuyularının teslim sürecinde Atatürk Çocuk Hastanesi Başhekimi Ghulam Hassan Kamil, Türkiye Cumhuriyetinin gerek maddi ve gerek manevi anlamda her zaman hastanelerini desteklediklerini ifade ederek, sağlanan yardım dolayısıyla teşekkürlerini iletti. Bin Yataklı İbni Sina Bağımlı Tedavi Hastanesi Başhekimi Muhammed Taher Sultani de hastane personeli ve hastaların su sorunlarının çözülmüş olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

TİKA Kabil Koordinatörü Sayın Zühtü Çal, TİKA olarak Afganistan’da eğitim ve sağlık sektörlerine büyük önem verdiklerini, açılan su kuyularının sağlık merkezlerinin su sorunun çözümüne katkıda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti belirtti. Bundan sonraki süreçte de Afganistan halkının yanında olmaya devam edeceklerini vurguladı.

Sonraki Haber

TİKA Tacikistan’daki Ziraat Üniversitesi'nde Araştırma ve Uygulama Bahçesi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tacikistan Şirinşoh Şohtemur Ziraat Üniversitesi'ne ait eğitim ve bilimsel araştırma çiftliğinde, 25.000m2 alan üzerinden araştırma-uygulama meyve bahçesi kurdu. TİKA tarafından ülkenin tek ve en köklü eğitim kurumlarından olan...