Haberler

31 Mayıs 2023

TİKA’dan Afganistanlı Mahkumların Eğitimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’ın Herat Cezaevinde bulunan mahkumlara eğitim malzemesi temin edildi.

Herat Cezaevindeki erkek ve kadın mahkumlarının okuryazarlık oranlarının artırılması ve cezalarının bitiminde topluma kazandırılmaları için kitap ve kırtasiye malzemesi desteği verildi.

500 mahkumun eğitim süreçlerini desteklemek üzere temin edilen 10 bin adet ders kitabı, kalem, defter, yazı tahtası, öğrenci çantası, 200 adet kolçaklı sandalye vb. kırtasiye malzemeleri Cezaevi Müdürlüğüne teslim edildi.

Teslimi törenine, TİKA Herat Koordinatörü Arafat Deniz, Herat Hapishanesi Müdürü Molla Muhammed Nebi Halil, hapishane yöneticileri ve yerel basın katıldı.

Törende söz alan Deniz, “Okuma ve yazma eğitimi, mahkumların kendilerini geliştirmeleri ve geleceklerini inşa etmeleri için ciddi bir destek sağlayacaktır. Diğer projelerimizde olduğu gibi ihtiyaç odaklı ve sosyal sorumluluk merkezli proje ile faaliyetlerimize devam etmeyi planlamaktayız.” ifadelerini kullandı.

Herat Hapishanesi Müdürü Halil ise yaptığı konuşmada, TİKA tarafından verilen desteğin kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti. Mahkumlara verilen bu tür desteklerin çok önemli olduğunu ve mahkumların eğitimi için bir fırsat oluşturduğunu aktaran Halil, ihtiyaç duydukları çok sayıdaki eğitim malzemesini temin ettiği için Türkiye ve TİKA'ya teşekkür etti.

Teslim töreninde söz alan mahkumlar ise sınıflarda yerde oturmak zorunda kaldıklarını, yazı tahtalarının bulunmadığını ileterek TİKA’nın kapsamlı eğitim malzemesi desteğiyle bu sorunlarının çözüldüğünü dile getirdi..

Sonraki Haber

TİKA Mozambik’te Tarımsal Üretimi Desteklemeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Mozambik’in Magude vilayetinde bulunan Ziraat Meslek Okuluna "Nitelikli İş gücü ile Sebze ve Kaju Üretiminin Güçlendirilmesi" programı kapsamında tarımsal destek sağlandı. Magude Tarım ve Mesleki Eğitim Bölge Müdürlüğü...