Haberler

01 Haziran 2023

TİKA Mozambik’te Tarımsal Üretimi Desteklemeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Mozambik’in Magude vilayetinde bulunan Ziraat Meslek Okuluna "Nitelikli İş gücü ile Sebze ve Kaju Üretiminin Güçlendirilmesi" programı kapsamında tarımsal destek sağlandı.

Magude Tarım ve Mesleki Eğitim Bölge Müdürlüğü ve Magude Valiliği iş birliğinde, 180 öğrencisi bulunan Magude Ziraat Meslek Okuluna tohum, gübre, zirai ilaç, su tankı, sulama sistemi temin edildi. Ayrıca 90 metrekarelik sera kurulumu kapsamında ihtiyaç duyulan yapı malzemeleri ve öğrenciler için 30 adet yatak desteği sağlandı.

Mozambik'in özellikle şeker kamışı ve mısır üretimi potansiyelinin yüksek olduğu bölgelerinin başında gelen Magude vilayetinde gerçekleştirilen proje çerçevesinde sebzecilik alanında yılda 10 ton, inşası gerçekleştirilecek olan 90 metrekarelik sera içerisinde ise yılda 20 ton kaju fidesi üretimi başlatılacak. Proje ile yılda 15.000 ABD doları gelir elde edilmesi hedefleniyor.

Tohum ve ekipmanların teslim töreninde konuşan Magude Valisi Lazara Mambamba, “Türkiye’de 28 Mayıs’ta gerçekleştirilen seçimler sonucunda Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ve Türk Halkını tebrik ediyorum. TİKA’nın Magude bölgesindeki tarımsal üretim ve mesleki eğitim kuruluşlarına yönelik sağladığı anlamlı desteğinden dolayı teşekkürlerimi iletmek isterim." dedi.

Sonraki Haber

Afganistan’da TİKA’nın Desteğiyle Badminton Turnuvası Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Afganistan Milli Badminton Federasyonu iş birliğinde Afganistan Badminton Milli Takımı seçmelerinin de yapıldığı TİKA – Afganistan Badminton Turnuvası düzenlendi. Ekonomik sorunlar nedeniyle yaklaşık 2 yıldır yapılamayan Afganistan...