Haberler

16 Kasım 2018

TİKA’dan Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi'ne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Azerbaycan’ın inşaat ve mimarlık alanında eğitim veren en önemli yükseköğretim kurumu olan Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi Mimarlık Fakültesinin yeni hizmet binasında atölyeler, çalışma ve baskı odaları ile bilgisayar laboratuvarı kuruldu.

Mimarlık Fakültesinin teknik altyapısının iyileştirilmesine ve öğrencilerin modern şartlar altında pratiğe dayalı eğitim almalarını sağlayacak ortamın sağlanmasına yönelik başlatılan çalışmalar çerçevesinde, Fakültenin yeni hizmet binasının laboratuvar ve derslikleri üç boyutlu tarama ve baskı cihazları, bilgisayarlar, projeksiyon cihazları, akıllı tahtalar gibi teknik ekipmanlarla donatıldı.  

TİKA tarafından kurulan eğitim alanlarının tanıtım ve açılış etkinliğine T.C. Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Üniversite ve TİKA yetkilileri, basın kuruluşları ve öğrenciler katıldı.

Büyükelçi Özoral etkinlikte yaptığı konuşmada, TİKA'nın Azerbaycan'ın köklü eğitim kurumlarından birinde gerçekleştirdiği bu projenin gurur verici olduğunu söyledi.
Azerbaycan'da eğitimin, özellikle de Mimarlık ve İnşaat Üniversitesinin büyük gelişim gösterdiğini belirten Özoral, gurur verici bu gelişmelere Türkiye olarak katkı sağlamaktan da mutluluk duyduklarını ifade etti.

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi Rektörü Gülçöhre Memmedova, TİKA’nın Azerbaycan’daki eğitime destek faaliyetlerinden ve Üniversite’ye gösterdiği desteklerden dolayı Türkiye Cumhuriyetine ve TİKA’ya teşekkür etti.

“Eğitim alanındaki projeler artarak devam edecek”

TİKA Bakü Program Koordinatörü Teoman Tiryaki, TİKA’nın Azerbaycan’da yürüttüğü faaliyetler çerçevesinde eğitime destek projelerinin önemli yer tuttuğunu ve eğitim alanında gerçekleştirilen projelerin bundan sonra da artarak devam edeceğini vurguladı.

98 yıllık köklü bir tarihe sahip olan Mimarlık Fakültesi, Azerbaycan’da mimarlık alanında yetişmiş yerli eleman açığının giderilmesinde önemli bir rol oynuyor. 800’den fazla öğrencisi olan fakülte yurt dışından da öğrenci kabul ediyor. Fakültede eğitim alan 266 yabancı öğrenciden 227’sini Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları oluşturuyor.

Mimarlık fakültesinin yeni hizmet binasında kurulan laboratuvar ve dersliklerde öğrenciler teorik eğitimle birlikte uygulamalı eğitim alacak. TİKA’nın destekleriyle oluşturulan laboratuvar ve derslikler Üniversite ile yakın işbirliği yapılan yurt dışındaki eğitim kurumları ile interaktif derslerin gerçekleştirilmesine de imkân sunacak.

Sonraki Haber

TİKA Uganda’da Yetimlerin Yüzünü Güldürdü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Sena Foundation işbirliğinde Uganda’da 203 yetim öğrenciye okul ve kırtasiye yardımında bulunuldu. TİKA tüm dünyada olduğu gibi Uganda’da yetimlerin yüzünü güldürüyor. Bu kapsamda Uganda’daki farklı bölge ve...