Haberler

09 Temmuz 2020

TİKA’dan Bangladeş’te Devlet Hastanelerine Kovid-19 Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kovid-19 ile mücadelede zorluk yaşayan Bangladeş’in ikinci en büyük liman şehri Chittagong’da iki devlet hastanesine solunum cihazı, koruyucu tulum ve maske desteğinde bulundu.

TİKA Bangladeş’te ofisini kurduğu 2014 yılından bu yana ülkede kalkınma ve insani yardım projelerini kesintisiz sürdürüyor. 2017 Arakan krizinin patlamasıyla, bir taraftan da ülkelerinden zorla göçe maruz bırakılan Arakanlı Müslüman mültecilere destek programları yaparken, diğer taraftan Bangladeş halkına yönelik faaliyetlerine devam ediyor.

TİKA, Kovid-19 ile mücadelede zorluklar yaşayan ülkenin ikinci büyük liman şehri Chittagong halkının yardım çağrısına TİKA 1.000 adet N95, 1.000 adet Sağlık personelinin giydiği PPE tulum kıyafeti, 5.000 adet yüz maskesi ve 2 adet solunum cihazını resmi yetkililere teslim ederek kulak verdi. Tıbbi malzemeler Chittagong’da bulunan Chottogram Medical College Hospital ve Chottogram General Hospital adlı iki devlet hastanesinde kullanılacak.

Tıbbı malzemelerin teslim törenine katılan Türkiye Fahri Konsolosu Salahaddin Kasem Khan Türkiye devletinin dost Bangladeş halkına yardımlarının uzun zamandan beri devam ettiğini ve ilerleyen zamanlarda da devam edeceğini ifade etti.

Chittagong Devlet Hastanesi Müdürü Tuğgeneral S. M. Humayun da TİKA’ya gönderdiği teşekkür mektubunda “Ülkemizin yaşadığı Kovid-19 tehdidi sırasında gösterdiğiniz destekleriniz, çabalarınız ve samimiyetiniz için sizi ve ekibinizi tebrik ederim. Desteğiniz sayesinde şimdi doktorlarımız, hemşirelerimiz ve diğer tüm sağlık çalışanlarımız mücadeleyi göğüslemek için hazırlar. Yüce Allah, kendinizi adadığınız bu onurlu görevdeki sorumluluklarınızı yerinize getirmeniz için sizlere güç, cesaret ve sağlık versin.” ifadelerini kullandı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Sudan'a Kovid-19'la Mücadele İçin Tıbbi Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında Sudan'ın Doğu Darfur bölgesindeki sağlık personeli için koruyucu tıbbi malzeme yardımında bulundu. TİKA tarafından temin edilen koruyucu ve cerrahi maske, termometre, eldiven, dezenfektan, oksijen...