Haberler

17 Nisan 2021

TİKA’dan Batı Afrika Ülkesi Gine’de 225 Tonluk Muz Üretimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Gine’de tarım araştırmaları için kaynak sağlaması amacıyla 50 dönüm arazide 225 ton muz üretimine destek oluyor.

Kindia şehrinde bulunan ve ülkenin tek tarım araştırma merkezi olan Kindia Tarım Araştırmalar Merkezi 1946 yılından bu yana Gine’de faaliyet gösteriyor. Farklı şehirlerden öğrencilerin de araştırma ve inceleme yapmak için uğrak noktalarından biri olan merkez, uzman ve çiftçilerin karşılaştıkları sorunlara destek sağlıyor. Fakat merkez bünyesinde yürütülen inceleme ve araştırma çalışmaları, yeterli kaynak olmadığından henüz istenilen seviyede değil.

TİKA’nın başlattığı proje ile merkeze ait geniş bir arazide muz yetiştiriciliğine destek verilecek ve tarım araştırmalarında kullanılmak üzere ek gelir sağlanacak. Proje kapsamında Kindia Tarım Araştırmalar Merkezine ait 5 hektar arazide muz yetiştirilmesi için gerekli tarım ekipmanları, gübre, herbisit ve sulama sitemi TİKA tarafından temin edildi. 135 tonluk ilk hasadın ürünleri yerel para ile kilosu 7000 GNF’den (5 TL) hasat öncesinde alıcısıyla buluştu. Proje sayesinde merkezin 137.000,00 Avro gelir elde etmesi ve bu kaynağın da araştırma ve geliştirme çalışmalarında kullanılması hedefleniyor.

Kindia Tarım Araştırmalar Merkezi Müdürü Yaya Soumah yaptığı açıklamada bölgede ananas tarımının muza oranla daha fazla yapıldığını, ancak bölge halkının elde edilen olumlu sonuçlar neticesinde üretimlerinin bir kısmını muz yetiştiriciliğine kaydıracaklarını ifade etti. Gine’nin bir zamanlar Batı Afrika ülkeleri içerisinde en fazla muz yetiştiren ülke olduğunu fakat zamanla bu özelliğini kaybettiğini ifade eden Soumah, verilen destek için teşekkür ederek TİKA’nın bakteriyoloji laboratuvarı kurulması için de destek olmasını istedi.

TİKA Gine Koordinatörü Gökhan Keser ise, Gine’de her bir sektörün mükemmel bir potansiyel barındırdığını, amaçlarının sadece muz üretiminin artırılması değil aynı zamanda standartlara uygun bir satış kalitesi de yakalayabilmek olduğunu söyledi. Keser, bundan sonraki süreçte hedeflerinin, muzun sarartılması ve olgunlaştırılması süreçlerini de içeren soğuk hava deposu ve etilen jeneratörü tesisinin devreye sokulması olacağını ifade etti.

Sonraki Haber

AA ve TİKA İş Birliğiyle 'Online Enerji Muhabirliği Eğitim Programı' Düzenlendi

Anadolu Ajansı (AA) ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) iş birliğinde dünyanın farklı bölgelerinden gelen yabancı katılımcılara yönelik düzenlenen "Online Enerji Muhabirliği Eğitim Programı" sona erdi. Toplam 75 yabancı medya mensubu bu eğitimden yararlandı....