Haberler

14 Ekim 2016

TİKA’dan Benin Spor Bakanlığı’na Spor Malzemesi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) okul futbol takımlarının kullanması kapsamında Benin Spor Bakanlığı’na spor malzemesi desteğinde bulundu.

Faaliyet gösterdiği coğrafyalarda önemli projelere imza atan TİKA, projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Benin’de tarım, sağlık ve daha birçok alanda projeler gerçekleştirilen TİKA tarafından sporun ve sporcunun desteklenmesi kapsamında okul futbol takımlarının kullanması kapsamında Benin Spor Bakanlığı’na spor malzemesi desteğinde bulundu.

Türkiye ve Benin arasındaki ilişkiler 2012 yılından itibaren, eski Devlet Başkanı Thomas Boni Yayi’nin Türkiye’yi ziyaretiyle giderek artan bir ivme kaydetti. Bu kapsamda, halen inşaat çalışmaları devam eden Adjohoun Sağlık Ocağı’nın yanı sıra, sağlık ve tarım alanında yapılan projelerin yanı sıra Benin Spor Bakanlığı aracılığıyla okulun futbol takımlarına TİKA tarafından spor malzemeleri temin edildi.

TİKA tarafından temin edilen spor malzemeleri, Benin Spor Bakanı Oswald Omeky, T.C. Kotonu Büyükelçisi Turgut Kural ve TİKA yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen törenle yetkililere teslim edildi.

Benin Spor Bakanı Oswald Omeky törende yaptığı açıklamada, TİKA tarafından yapılan bu yardımın yeni hükümetin okullarda genç futbolcular yetiştirme programının başlatıldığı bir dönemde yapılması nedeniyle büyük bir önem taşıdığını vurguladı. Benin Spor Bakanı Omeky, Benin’in 170 yerleşim birimindeki okul ve üniversitelerin bu malzemelerden yararlandırılmasını hedeflediklerini belirtti.

T.C. Kotonu Büyükelçisi Turgut Kural ise, futbolun modern toplumların hayatında önemli bir yeri olduğuna işaret etti. T.C. Kotonu Büyükelçisi Kural,  kitleler arasındaki kaynaşma ve kardeşlik sayesinde barış ortamının daha kolay sağlanabileceğini belirterek, Benin’in spor altyapısının Türkiye’nin temin ettiği bu malzemelerle, önümüzdeki dönemde uluslararası arenada daha başarılı sonuçlara imza atmasını temenni ettiğini kaydetti.

Teslim töreninin ertesi günü, Cotonou’nun iki büyük stadından biri olan Amitié Stadı’nda, TİKA tarafından temin edilen futbol ekipmanlarıyla oluşturulan Beninli iki farklı futbol takımının yaptığı karşılaşma, yine büyük bir ilgiyle karşılandı. Başlama vuruşunu T.C. Kotonu Büyükelçisi Turgut Kural ve Benin Spor bakanlığı yetkililerinin yaptığı müsabakada güzel görüntüler ortaya çıktı.

Sonraki Haber

Kazakistan Khabar Ajansı Medya Mensuplarının Çalışma Ziyaretine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kazakistan Khabar Ajansı medya mensuplarının Türkiye’de gerçekleştirdiği çalışma ziyaretine destek verildi. Khabar Ajansı, 1995 yılında %100 kamu sermayeli kurulmuş olup, bünyesinde ulusal yayın yapan Khabar TV, Bilim...