Haberler

29 Haziran 2017

TİKA’dan Bolivya’ya Kırsal Kalkınma Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Bolivya’nın Kuzey Altiplano bölgesinde hayatlarını sürdüren Quechua ve Aymara yerlileri başta olmak üzere geçimlerini kinoa üreticiliği ile sağlayan bölge halkına hafif tane ayırma makinesi desteğinde bulunuldu.

TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda tarım ve hayvancılık alanında gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Güney Amerika kıtasında tarım ve hayvancılık alanında önemli projeleri hayata geçiren TİKA tarafından kinoa organik üretim sertifikası temini için gereken hafif tane ayırma makineleri, düzenlenen törenle Bolivya’da yaşamlarını sürdüren Quechua ve Aymara yerlilerine teslim edildi.

Modern yöntemlerin eksikliği sebebiyle kinoa üretim faaliyetlerini düşük verim ve ortalama altı kalitede gerçekleştiren yerlilerin teknik ekipman ihtiyaçlarının giderilmesi yoluyla verimliliğin arttırılması ve üretim sürecinin ihracat seviyesine çıkartılarak yerli toplulukların yaşam standartlarının yükseltilmesinin hedeflendiği proje aracılığı ile, yaklaşık 430 üyesi bulunan Kinoa Üreticileri Dernekleri desteklenerek tarımsal faaliyetlerin çeşitlendirilmesi ve ürün kalitesinin arttırılması yoluyla yerli halkın imkanları iyileştirilerek yoksullukla olan mücadelelerine ülkemizin katkıları sunulmuştur.

Patacamaya Belediyesi’nde düzenlenen teslim töreninde hazır bulunan katılımcılar, TİKA tarafından temin edilen tarımsal ekipmanların geçim kaynaklarına büyük katkılar sağlayacak olmasından duydukları memnuniyeti ifade ederek Türkiye’ye teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

Sudan'da Yetim Eğitim Merkezleri'ne Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sudan’da Ramazan ayı içerisinde başlanan Yetime Umut Ol, Yetim Eğitim Merkezi Donanım Projesi kapsamında Hayrat İnsani Yardım Derneği tarafından tadilatı tamamlanan Yetim Eğitim Merkezine donanım desteğinde bulunuldu....