Haberler

15 Mart 2021

TİKA’dan Bosna Hersek’in Nitelikli Çalışan İhtiyacına Yönelik Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Bosna Hersek’te sanayi ağırlıklı ekonominin güçlendirilmesi ve üretim modellerindeki değişikliklere uyum sağlanması amacıyla 3 boyutlu yazıcı temin edilerek eğitim verildi.

2019 yılında Bosna Hersek’in Tuzla Kantonuna bağlı Gradaçac Belediyesinde TİKA, UNDP, BUTGEM, Gradaçac Belediyesi ve İş Adamları Derneği işbirliğinde Gradaçac Mesleki Eğitim Merkezi kuruldu. 9.000 çalışanın bulunduğu ve metal endüstrisinin ön plana çıktığı bölgede, 1954 yılından beri otomotiv endüstrisi başta olmak üzere birçok alanda üretim gerçekleştiriliyor. Üretilen ürünler ise başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere birçok farklı ülkeye ihraç ediliyor.

Bilgi teknolojilerinin yoğun olarak kullanıldığı sektörde görev yapan çalışanların beceri ve yetkinliklerinin artırılması yoluyla ülke ekonomisinin rekabet gücüne katkı sağlanması kapsamında 15-26 Şubat 2021 tarihleri arasında Gradaçac Mesleki Eğitim Merkezinde 3 boyutlu yazıcı kullanımı ve bakımına yönelik eğitim verildi. 6’sı kurulan merkezde eğitmenlik yapan mühendis olmak üzere sektörde çalışan toplam 9 kursiyere yönelik 50 saatlik sunulan eğitimlerin sürdürülebilmesi amacıyla ayrıca TİKA tarafından 2 adet 3 Boyutlu Yazıcı (Sıvı Reçineli ve Plastik Eritmeli) desteğinde bulunuldu.

Eğitim programı sonrası düzenlenen törende konuşan Gradaçac Mesleki Eğitim Merkezi Direktörü Edin İbrahimoviç; Bosna Hersek’in en ciddi ekonomik problemlerinin üretim ve işsizlik olduğunu, birbirlerini doğrudan etkileyen bu iki konunun olumlu yönde ilerlemesi adına üzerlerine düşen görevi yapmak için ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti. İbrahimoviç, merkezin kurulmasına ve sonrasında sürdürülen eğitim faaliyetlerine aktif olarak katkı sunan Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkür etti.

TİKA Saraybosna Koordinatörü Muhammed Ünal da konuşmasında; ülke ekonomisine ciddi anlamda katkı sunan Gradaçac Belediyesinde kurulan Mesleki Eğitim Merkezinin kalifiye eleman eksikliğini giderme, sektörün ihtiyaç duyduğu yeni beceri ve bilgi ihtiyacını karşılama konusunda önemli bir role sahip olduğunu belirtti. Yeni endüstriyel devrim ile birlikte 3 boyutlu yazıcıların üretim iş modellerinde daha aktif olarak kullanıldığını ve maliyetlerin düşürülmesine büyük katkı sunduğunun altını çizen Ünal, sektörün ihtiyaç duyduğu yeni teknolojilerin aktarılması konusunda TİKA’nın imkânları ölçüsünde destek sunmaya devam edeceğini ifade ederek sözlerini tamamladı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kuzey Makedonya’da Kırsal Kalkınma Seracılık Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Makedonya’da kırsal kalkınmayı desteklemek ve istihdamı artırmak amacıyla 140 aileye sera, sulama ekipmanı ve tohum desteğinde bulundu. Kuzey Makedonya’nın Doğusunda yer alan Ustrumca bölgesinde ana geçim kaynağını tarım sektörü oluşturuyor. Soydaş nüfusumuzun yoğunlukla yaşadığı...