Haberler

20 Ekim 2023

TİKA’dan Bosna Hersek’in Sivil Koruma Mekanizmalarının Güçlendirilmesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bosna Hersek’teki kurumların sivil koruma mekanizmalarının güçlendirilmesi amacıyla donanım desteği sağladı.

Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı iş birliğinde, 2017 yılından bu yana Acil Durum ve Afet Müdahale Eğitimleri Programı (ADAMEP) ve Acil Tıp Kapasitesi Artırma Programı (ATKAP) kapsamında Bosna Hersek’te birçok proje gerçekleştiren TİKA, ülkedeki kurumların sivil koruma mekanizmalarının güçlendirilmesi amacıyla 2023 yılında da donanım desteklerine devam ediyor.

TİKA, geçtiğimiz Mayıs ayında Bosna Hersek’te meydana gelen sel felaketinin yaşandığı ilk günden itibaren yerel yönetimlerle ve sahadaki çalışmalardan sorumlu devlet kurumlarıyla koordinasyon içinde çalışıyor. Bosna Hersek Federasyonu Sivil Koruma İdaresine ve Una Sana Kantonu İçişleri Bakanlığına birer adet motorlu arama kurtarma botu ve su tahliyesinde kullanılmak üzere ekipman desteğinde bulundu.

Suda Arama Kurtarma Temel ve İleri Eğitimlerini başarıyla tamamlayan Jajce Arama Kurtarma Birliği, su altı kurtarma operasyonlarında kullanılan dalış tüplerini doldurmak için gereken ekipmanlarla donatıldı.

Aynı şekilde, Novi Grad Arama Kurtarma Birliği de su altı kurtarma operasyonlarında kullanılan dalış takımları ve dalış tüpleri gibi ekipmanlarla desteklendi.

Aldıkları eğitimleri tamamlayan arama kurtarma birlikleri, TİKA'nın sağladığı destekle Bosna Hersek'te kendi eğitimlerini düzenleme kapasitesine sahip bilgi ve donanıma ulaştı.

2010 yılından beri dağda arama kurtarma faaliyetleri başta olmak üzere 200’den fazla faaliyet gerçekleştiren ve TİKA eğitimlerine katılan Saraybosna Ilica Arama Kurtarma Birliğine kentsel arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılmak üzere ekipman desteği verildi.

TİKA'nın sivil koruma mekanizmalarının güçlendirilmesi amacıyla Bosna Hersek'e sağladığı bu destekler, ülkenin sivil koruma mekanizmalarını güçlendirmeye yardımcı oluyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan "Kuzey Makedonya 14. Genç Liderler Okulu Buluşması"na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Makedonya’da düzenlenen Genç Liderler Okulu Buluşmasına destek sağladı. Kuzey Makedonya’da 2009-2019 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Dr. Gyorge İvanov’un başkanlığında, 11-19 Ekim 2023 tarihlerinde, Ohri şehrinde düzenlenen...