Haberler

01 Ekim 2020

TİKA’dan Bosna Hersek’te Kadınların Güçlenmesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gorajde Sehara Kadınlar Derneği bünyesinde düzenlenecek el sanatları atölyelerinde kullanılmak üzere malzeme desteğinde bulundu.

Bosna Hersek’te 1992-95 yılları arasında patlak veren savaş sebebiyle yüzbinlerce kişi hayatını kaybetti, aileler dağıldı ve insanlar doğduğu topraklardan göçmek zorunda kaldı. Yaşanan savaşın yıkıcı fiziksel ve psikolojik yükünü omuzlarında en çok hisseden kadınların hayata yeniden tutunabilmeleri ve ekonomik olarak desteklenmeleri adına ülke genelinde çeşitli alanlarda dernekler ve birlikler kuruldu.

Bunlardan bir tanesi olan Gorajde şehrindeki Sehara Kadınlar Derneği, 2012 yılından beri savaş ve şiddet mağduru kadınların ekonomik olarak güçlenmesi ve toplumsal hayata kazandırılması kapsamında bünyesinde bulunan el sanatları atölyesinde çalışma terapisi gerçekleştiriyor. Düzenlenen atölye çalışmaları kapsamında kadınlara dokuma, dikiş, hediyelik eşya ve takı üretimi konularında eğitimler veriliyor. Sunulan eğitim sürecinde üretilen el yapımı ürünler düzenlenen kermes ve sergiler aracılığı ile tüketicilere ulaştırılıyor ve elde edilen gelir üretim aşamasında emek sunan mağdur kadınlara gelir olarak dönüyor.

2020 yılı içerisinde düzenlenecek atölye eğitimleri kapsamında ihtiyaç duyulan pamuk, yün, iplik gibi çeşitli sarf malzemeler TİKA tarafından temin edildi. Teslim töreninde konuşan dernek başkanı Fadila Radmiloviç;  toplumun kırılgan grupları arasında yer alan savaş ve şiddet mağduru kadınlara yönelik sunulan atölye eğitimlerinin, yaşamış oldukları travmanın unutulması ve sosyal hayata tekrar adaptasyonlarına büyük katkı sağladığını belirtti. Mağdur kadınların ekonomik olarak desteklenmesi kapsamında TİKA aracılığı ile verilen destek için Türkiye’ye teşekkürlerini sundu. TİKA Saraybosna Program Koordinatörü Muhammed Ünal; kadının güçlü olduğu bir toplumda aile ve ülkenin güçlü olacağını, TİKA’nın kadına yönelik şiddet ve istismarın ortadan kaldırılmasına yönelik projelere önem verdiğini, dernek bünyesinde düzenlenen atölye çalışmaları ile mağdur kadınların sosyal hayata tekrar kazandırılması ve ekonomik olarak desteklenmesi projesinin bir parçası olmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek sözlerini tamamladı.a

Sonraki Haber

TİKA’dan Somali’de Temel İlk Yardım Kursuna Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Mogadişu Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Türkiye-Somali Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hastanesi işbirliğinde başkent Mogadişu’da “Temel İlk Yardım Eğitimi Kursu” düzenlendi. Terör...