Haberler

22 Aralık 2020

TİKA’dan Cezayirli Kadınlara Atölye Malzemesi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Cezayir’de kırsalda yaşayan kadınlar için 3 farklı bölgede baharat işleme atölyesi kurulumu amacıyla makine ve ekipman desteği sağlandı.

Bejaia’da kırsalda yaşayan kadınların sosyo-ekonomik durumlarını iyileştirmek amacıyla hizmet vermekte olan AFUD Kırsal Kadınlar Derneği ile yapılan işbirliği çerçevesinde baharat üretimi için kurutma, parçalama ve vakumlama aşamalarında ihtiyaç duyulan makine ve ekipmanlar TİKA tarafından temin edildi.

Sağlanan 34 adet malzeme desteği ile Cezayir’in Bejaia şehrine bağlı Benı Melıkeche, Bouhamza ve Ighil Ali bölgelerinde yaşayan kadınlar için kurulacak olan baharat işleme atölyelerinde kullanılacak. Malzemelerden 109 kadın yararlanacak.

Dernek Başkanı Zahia Kacher yaptığı açıklamada, TİKA’nın desteğinin kırsalda yaşayan kadınlar için büyük önem taşıdığını ve önümüzdeki günlerde atölyelerin çalışmaya başlayacağını belirtti. Kadınların atölyelerde üretecekleri ürünler sayesinde ekonomik açıdan önemli kazanımlar elde edeceklerini vurgulayan Kacher, ilk defa bu kadar büyük ölçekte destek alıdıklarını söyledi. Kacher, destek için Türkiye Devletine ve TİKA’ya teşekkür etti.

Sonraki Haber

Myanmar’daki Hastaneye TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), 1937 yılından bu yana ücretsiz sağlık hizmetleri sunan Muslim Free Hastanesi’nin ameliyathanesine tıbbi cihaz desteğinde bulundu. Nepido Büyükelçiliği’nde gerçekleştirilen teslim törenine, T.C. Nepido Büyükelçisi Kerem Divanlıoğlu ve misyon...