Haberler

25 Temmuz 2018

TİKA’dan Cibuti’de Sel Mağdurlarına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Cibuti, Yemen ve Somali kıyılarında meydana gelen tropikal fırtınanın oluşturduğu zararların giderilmesine yönelik saha çalışmalarına katılarak teknik ekipman desteğinde bulundu.

Doğu Afrika’nın Somali ve Cibuti kıyılarında Mayıs ayında etkili olan tropikal fırtına nedeniyle, Cibuti’de şiddetli yağışlara bağlı olarak başkent yerleşkelerinde su baskınları ve maddi zararlar meydana geldi. Son yüzyılın en şiddetli tropikal fırtınası olarak değerlendirilen “Saga Fırtınası” özellikle kıyı bölgeleri başta olmak üzere, altyapı yetersizliğinden dolayı şehir merkezlerinde bulunan pek çok yerleşkede su baskınlarına sebep oldu.

Fırtına sonrası Cibutili makamlarca yapılan ilk müdahalelerin, ekipman eksikliğinden kaynaklı olarak yeterli ölçüde sağlanamadığı ve yaklaşık 100.000 ev sahibinin su tahliyelerini beklediği kaydedildi. TİKA ile Cibuti Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde su tahliye işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için 10 adet benzinli su pompası ile toplamda 700 metrelik hortum ve diğer ekipmanlar TİKA tarafından Cibuti Büyükşehir Belediyesine ve farklı semtlerdeki ilçe merkezlerine temin edildi.

TİKA tarafından gerçekleştirilen destek sayesinde zarara uğrayan başkent Cibuti’deki farklı yerleşkelerde bulunan yüzü aşkın evin su tahliye işlemleri tamamlandı. Proje ile sel mağdurlarının birçok tehlikeli hastalık ve sularla birlikte gelen keskin cam veya metaller sebebiyle yaralanma riskinin de önüne geçildi. 

Cibuti Büyükşehir Belediye Başkanı Fatouma Awaleh Osman, Türkiye’nin TİKA aracılığıyla kriz zamanlarında yanlarında bulunarak birçok ailenin zararlarının giderilmesine yönelik sağladığı destekten dolayı Türk halkına teşekkürlerini ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Sudan’da “Afet ve Acil Durum Müdahaleleri” Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma Eğitim Merkezi (SESRIC) ile Türkiye ve Sudan Sağlık Bakanlıklarının katkılarıyla Sudan’da gerçekleştirilen “Afet ve Acil Durum Müdahaleleri” eğitiminin 3. etabı tamamlandı.           ...