Haberler

08 Ekim 2021

TİKA’dan Cibuti’de Serabral Palsi Hastası Çocuklara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Cibuti Ulusal Engelliler Ajansı (ANPH) işbirliğinde yürütülen “Cibuti Serebral Palsi Mağduru Çocukların Yaşam Kalitesi’nin Artırılması Projesi” kapsamında Cibutili 31 çocuğa ayarlanabilir tekerlekli sandalye desteği sağlandı.  

Cibuti Ulusal Engelliler Ajansında (ANPH) düzenlenen teslim törenine, T.C Cibuti Büyükelçisi Salim Levent Şahinkaya, TİKA Koordinatörü Kutluhan Yücel ve ANPH Genel Müdürü Doualeh Said Mohamoud, ANPH yetkililerinin ve yerel basın mensuplarının katıldı.

Törende konuşan T.C Cibuti Büyükelçisi Salim Levent Şahinkaya; TİKA ile ANPH arasında yıllardan beri süregelen çok iyi bir işbirliği olduğunu ve bu işbirliğinin daha fazla geliştirilmesi gereken bir alan olduğunu ifade etti. Şahinkaya, Türkiye’de büyük bir engelli nüfusunun olması dolayısıyla, birçok gelişmiş sistem bulunduğunu ve bu birikimden Cibuti’nin de faydalanabileceğini belirtti.

TİKA Koordinatörü Kutluhan Yücel ise konuşmasında projenin içeriğine değinerek, gelişmiş özelliklere sahip sandalyeler sayesinde serebral palsi mağduru çocukların daha rahat bir yaşama kavuşacaklarını ifade eden Yücel, TİKA adına bu projeyi gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

ANPH Genel Müdürü Doualeh Said Mohamoud de konuşmasında, TİKA’nın her zaman ANPH’ın ve engellilerin yanında olduğunu dile getirerek, proje sayesinde engellilerin ihtiyaçlarına büyük katkı sağlandığını ve Türkiye’yi her zaman yanlarında görmek istediklerini ifade etti.

Tören sonrası ANPH tarafından teslim alınan tekerlekli sandalyeler, Ekim ayının ilk haftası içerisinde ANPH kompleksinde, Balbala Devlet Hastanesi Orthopedi Rehabilitasyon Merkezinde ve faydalanıcı ailelerin adreslerinde dağıtıldı.   

Sonraki Haber

TİKA’dan Senegal’in Acil Tıp Kapasitesinin Artırılmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, T.C. Sağlık Bakanlığı, Sudan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Senegal Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Senegalli sağlık personeline Acil Tıp Kapasite Artırma Programı (ATKAP) kapsamında Acil Durum Müdahalelerine Giriş...