Haberler

06 Aralık 2021

TİKA’dan Dünya Engelliler Gününde Çadlı Engellilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kadın, Aile ve Çocuk Esirgeme Bakanlığı ve Kırıkkale Merhamet İslami Eğitim ve Yardım Derneği işbirliğinde 3 Aralık 2021 Dünya Engelliler Günü’nde Çad’da 100 adet engelli bisikleti dağıtıldı.

Başkent Encemine’de düzenlenen dağıtım törenine Kadın, Aile ve Çocuk Esirgeme Bakanlığı Genel Müdürü Martine Allahissem Dangar, Cumhurbaşkanlığı Özel Danışmanı Mahamat Saleh Abdeljalil, T.C. Encemine Büyükelçisi Kemal Kaygısız, TİKA Encemine Koordinatörü Melih Mücahid Ateş, Kırıkkale Merhamet Eğitim ve Yardım Derneği Başkanı Mustafa Sadıç ve medya mensuplarının katıldı.

Engellilere 50 adet bisikletin dağıtıldığı tören sonrası, diğer 50 adet bisiklet başkentin 650 km güneyinde bulunan Kumra şehrinde ihtiyaç sahibi fiziksel engellilere ulaştırıldı.

Törende konuşan Kırıkkale Merhamet Eğitim ve Yardım Derneği Başkanı Mustafa Sadıç, Türk halkının gönül zenginliğinin bir işareti olarak Afrika’ya geldiğini, her sağlıklı kişinin aynı zamanda bir engelli adayı olduğunu ifade ederek, “Bir hastalık sonrasında veya bir kaza sonrasında engelli kalınmayacağının garantisi yoktur. Hem bu bilinçle hem de inancımız gereği engelli kişileri korumayı ve onlara yardım etmeyi şiar edindik” dedi.

TİKA Encemine Koordinatörü Melih Mücahid Ateş, TİKA’nın Çad’da bugüne kadar mesleki eğitim, sağlık, tarım ve hayvancılık ile tecrübe paylaşımı alanlarında 100’ün üzerinde proje gerçekleştirdiklerini ifade etti. Kardeş ülke Çad’ın kalkınması için destek projeleri gerçekleştirmeye devam edeceklerini belirten Ateş, “Çad Devleti ve Kurumlarıyla yakın işbirliği içerisinde olmaya devam edeceğiz” dedi.

T.C. Encemine Büyükelçisi Kemal Kaygısız ise konuşmasında, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle Çadlı engellilerin gününü tebrik ederek, Kardeş Çad ve Türk halkı arasındaki işbirliğinin artarak devam etmekte olduğunu kaydetti.

Kadın, Aile ve Çocuk Esirgeme Bakanlığı Genel Müdürü Martine Allahissem Dangar ise Türkiye Cumhuriyeti Devletine, TİKA’ya, Türk STK’lara ve Türk halkına Çad’a verdikleri destek ve yaptıkları yardımlar için teşekkür ederek, “Bugün 100 engelli vatandaşımıza verilen bu bisikletlerle onların hayatlarını kolaylaştırdınız. Dünya Engelliler Gününde Çad halkını yalnız bırakmayan T.C. devletine ve TİKA’ya minnettarız.” dedi.

Sonraki Haber

TİKA Cezayirli Kadınlara Destek Olmaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Cezayir’de kırsal bölgede yaşayan kadınlar için organik sabun üretiminde kullanılmak üzere tıbbi-aromatik bitkilerin yağ ve sularının elde edilmesinde kullanılacak ekipman desteği sağladı. Proje kapsamında TİKA tarafından Cezayir’in Annaba şehrine bağlı Seraidi beldesinde...