Haberler

09 Ekim 2016

TİKA’dan Erbil’de 14 Okul’a Tadilat ve Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Irak’ın Erbil kentindeki ilk orta ve lise düzeyindeki toplam 14 okula ve Selahaddin Üniversitesi Türk Dili Bölümü’ne tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu.

Faaliyet gösterdiği coğrafyalarda farklı sektörlerde önemli projeleri hayata geçiren TİKA, projelerine yenilerini ekleyerek faaliyetlerine devam ediyor. Özellikle eğitim alanında önemli projelere imza atan TİKA tarafından Irak’ın Erbil kentindeki ilk orta ve lise düzeyindeki toplam 14 okula ve Selahaddin Üniversitesi Türk Dili Bölümü’ne tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu.

Çeşitli temaslarda ve açılışlarda bulunmak üzere Irak’ın Erbil şehrine gelen TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan ve beraberindeki heyet Erbil temaslarına Irak Eğitim Bakanı Piştivan Sadık’ı ziyaret ederek başladı. Ziyarette Erbil’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan, TİKA’nın Erbil’de proje ve faaliyetlerinin devam edeceğini söyledi. Eğitim Bakanı Piştivan Sadık, TİKA heyetinin Erbil’de bulunmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, TİKA’nın Erbil’de hayata geçirdiği projelerden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti. Ziyarette gerçekleştirilen konuşmaların ardından TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan ve beraberindeki heyet ve Eğitim Bakanı Piştivan Sadık, TİKA’nın Erbil kentinde tadilat ve donanım desteği sağladığı ilk orta ve lise düzeyindeki toplam 14 okulun açılış törenine katıldılar.  Eyyübi Okulu’nda gerçekleştirilen törene, TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan ve  Eğitim Bakanı Piştivan Sadık’ın yanı sıra Türkiye Erbil Başkonsolusu Mehmet Akif İnam, TİKA Orta Doğu ve Afrika Daire Başkanı Keman Özdemir,  TİKA yetkilileri, okul müdürleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Törende açıklamalarda bulunan TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan, “TİKA, kurulduğu günden bu yana başta Erbil olmak üzere Irak'ın birçok bölgesinde önemli projeleri hayata geçirdi”  dedi. Erbil'de daha önce de onarımı tamamlanan okulların hizmete sunulmasının sevincini yaşadıklarını belirten Maskan, "TİKA olarak 14 okul ve Selahaddin Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne ait derslikleri baştan sonra onarıp yeniledik. Bölgedeki öğrencilerin daha iyi şartlarda eğitim alması için çalışmalarımıza devam edeceğiz." şeklinde konuştu. "Terör örgütü DAEŞ tarafından düzenlenen saldırılarından dolayı evlerini terk eden Türkmen kardeşlerimizin her zaman yanında yanına olacağız" diyen Maskan, "Kamplarda yaşayan Türkmen kardeşlerimize birçok yardımımız oldu. Bunun dışında, Türkmen kardeşlerimizin meslek edinmeleri için birkaç meslek kursu açtık. Tarım projeleri gerçekleştirdik" dedi.

TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan, Erbil’deki ilk orta ve lise düzeyindeki toplam 14 okulun bakım, onarım ve donanımının TİKA tarafından kısa bir zaman diliminde baştan aşağı yenilenerek öğrencilerin hizmetine sunulduğunu söyledi. TİKA olarak eğitim projelerine önem verdiklerini vurgulayan TİKA Başkan Yardımcısı Maskan, “Tadilat ve donanımı yapılan bu okullar IKBY Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim veren Eyyübi Okulu, Doğuş, Akkoyunlu, Selçuk, Türkmeneli, Barış, Atabek, Fuzuli, Yunus Peygamber, Karakoyunlu, Oğuzhan ve Sultan Muzaffer İlköğretim Okulları ile Garibi Kız ve İmadettin Zengi Liseleridir. Söz konusu okulların onarım ve donanımları gerçekleştirilerek öğrencilerin daha nezih ortamda eğitim almalarına katkı sağlamak bizim için mutluluk verici. TİKA tarafından yapılan onarım ve donanım desteği sayesinde modern ve kaliteli görünüme kavuşan okullara mevcut kapasitelerinin yüzde 40 üzerinde kayıt talebi olduğunu görmek de bizler için mutluluk kaynağı olmuştur” dedi. 

Eğitim Bakanı Piştivan Sadık ise, Türkiye'ye teşekkürlerini ileterek içerisinde bulundukları krizden dolayı kendilerine yardım ettikleri için minnettar olduklarını belirtti.  Eğitim Bakanı Piştivan Sadık,  eğitim alanındaki en ufak bir yardımın gelecek nesillere büyük katkı sağlayacağını vurguladı. Konuşmaların ardından sınıfları gezen protokol, öğrencilere TİKA tarafından hazırlanan hediye çantalarını dağıttı. Tören çekilen toplu fotoğrafın ardından sona erdi. Törenin ardından TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan ve beraberindeki heyet Türkiye Erbil Başkonsolusluğunu ziyaret etti.

Selahaddin Üniversitesi Türk Dili Bölümü’ne Tadilat ve Donanım Desteği

Türkiye Erbil Başkonsolusluğunu ziyaretin ardından TİKA heyeti Erbil şehrinin en eski, en köklü ve yükseköğretim kurumu olan Selahaddin Üniversitesi Türk Dili Bölümü’nün açılış törenine katıldı. TİKA tarafından tadilat ve donanım desteğinde bulunulan Selahaddin Üniversitesi Türk Dili Bölümü’nde toplam 70 öğrenci eğitim alacak. Düzenlenen törenle hizmete açılan Selahaddin Üniversitesi Türk Dili Bölümü’nün açılış törenine, TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan,  Türkiye Erbil Başkonsolusu Mehmet Akif İnam, TİKA Orta Doğu ve Afrika Daire Başkanı Keman Özdemir, TİKA ve Selahaddin Üniversitesi Türk Dili Bölümü yetkilileri ile öğrenciler katıldı.

Açılış törenin ardından TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan,  Türkiye Erbil Başkonsolusu Mehmet Akif İnam, TİKA Orta Doğu ve Afrika Daire Başkanı Keman Özdemir, TİKA ve Selahaddin Üniversitesi Türk Dili Bölümü yetkilileri Türk Dili Bölümü’nün sınıflarını gezdi. TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan, burada yaptığı açıklamada, “TİKA tarafından Erbil şehrinin en eski, en köklü yükseköğretim kurumu olan Selahaddin Üniversitesinin 70 öğrencili Türk Dili Bölümü’nün bakım onarımları yapılmış, dil laboratuvarı kurulumunun yanı sıra muhtelif malzeme donanımları tedarik edilerek Üniversite öğrencilerinin kullanımına sunulmuştur. “Türk Dili ve Edebiyatı” bölümünün açılması bölge ile ülkemiz arasındaki kardeşlik ve dostluğun artması amacıyla "güzel bir köprü" oluşturmuştur” ifadelerinde bulundu.

Sonraki Haber

TİKA Karadağlı Çocuklar İçin Okul İnşa Etti

Karadağ’ın Sancak Bölgesinde yer alan Rojaye şehrindeki Rojaye Grahovo İlköğretim Okulu’nun inşaatı ve donanımı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tamamlanarak hizmete açıldı. TİKA, Karadağ’da, yoksul kesimlerin eğitim imkânlarına erişebilirliğinin önündeki engelleri ortadan...