Haberler

09 Ekim 2016

TİKA Karadağlı Çocuklar İçin Okul İnşa Etti

Karadağ’ın Sancak Bölgesinde yer alan Rojaye şehrindeki Rojaye Grahovo İlköğretim Okulu’nun inşaatı ve donanımı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tamamlanarak hizmete açıldı.

TİKA, Karadağ’da, yoksul kesimlerin eğitim imkânlarına erişebilirliğinin önündeki engelleri ortadan kaldırarak eğitimde fırsat ve imkan eşitliğini sağlamaya yönelik önemli projelere imza atmaya devam ediyor.

Karadağ’da eğitimin altyapısının iyileştirilmesi konusundaki çalışmalarına devam eden TİKA, Karadağ’ın Sancak bölgesinde yer alan ve nüfusunun çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Rojaye şehrine bağlı Grahovo köyünde bulunan ve 50 öğrencinin eğitim göreceği Grahovo İlköğretim Okulunun inşaat ve donanımını tamamlayarak hizmete açtı. Okulun açılış törenine, T.C. Karadağ Büyükelçiliği Müsteşarı Hakan Özdemir, Rojaye Belediye Başkanı Ejup Nurkoviç, ve TİKA yetkilileri katıldı.

Açılış töreninde konuşan Rojaye Belediye Başkanı Ejup Nurkoviç, Rojaye Grahovo köyündeki eğitim altyapısının iyileştirilmesi konusunda büyük bir eksikliğin tamamladığını belirterek, söz konusu projenin gerçekleştirilmesinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

T.C. Karadağ Büyükelçiliği Müsteşarı Hakan Özdemir, Türkiye’nin yardım eli olan TİKA’nın Karadağ genelinde hayatın her alanına dokunan çok önemli proje ve destekler sağladığını belirtti.

TİKA Karadağ Program Koordinatörü Ahmet Altun’da, proje çerçevesinde Grahovo İlköğretim Okulunun tüm inşaat, ısıtma, elektrik işleri ve donanımın TİKA tarafından tamamlandığını belirten, Grahovo Köyündeki çocukların eğitim için şehir merkezine gitme zorunluluğunun ortadan kaldırıldığını söyledi. Karadağ’da eğitim altyapısının geliştirilmesine yönelik TİKA tarafından yapılan desteğin daha iyi ve nitelikli genç nesillerin yetişmesine önemli bir katkı sağlayacağını vurgulayan Altun, projenin Rojaye halkına hayırlı olmasını diledi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Gazze'ye Laboratuvar Cihazı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) tarafından İsrail ablukası altındaki Gazze'ye "Gıda güvenliği ve kalitesinin denetimi" için 6 laboratuvar cihazı temin edildi. TİKA, Filistin Milli Ekonomi Bakanlığı'na laboratuvar ekipmanları sağladı. Gazze'deki bakanlık binasında gerçekleşen yardımların teslim...