Haberler

06 Aralık 2023

TİKA’dan Erbil ve Kerkük’te Türkmen Okullarına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Irak’ın Erbil ve şehrinde yaşayan Türkmen öğrencilerin eğitim gördüğü İmadettin Zengi Lisesi ve Oğuzhan Ortaokulu’nun daha iyi şartlarda eğitim faaliyetlerine devam edebilmesi için eğitim sınıfları yenilenerek spor salonu kuruldu. Kerkük şehrinde gençlerin spor faaliyetlerine yönelmesi için TİKA tarafından kurulumu ve donatımı yapılan Türkmeneli Gençlik Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Erbil’de bulunan İmadettin Zengi Lisesi ve Oğuzhan Ortaokulu’nun öğrencilerinin daha iyi şartlarda eğitim öğretim alabilmeleri için okulun ihtiyaç duyduğu tadilat işleri gerçekleştirilerek öğrenciler için yeni masa sıra ve eğitim malzemeleri temin edildi.

Projenin açılışı Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Etnik ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Bakanı Aydın Maruf ve TİKA Bağdat Koordinatörü Oğuzhan Dinler ve davetlilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Büyükelçi Güney konuşmasında; Türkmen öğrencilerin kendi dillerinde eğitim almasının sevindirici olduğunu, TİKA tarafından buraya yapılan desteğin de gurur verici olduğunu ifade etti.

Proje kapsamında ayrıca Erbil’de bulunan 15 Türkmen okulunun müdürlerinin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda Türkmen okullarının sorunları ve çözüm önerileri ele alındı. Toplantı sonrası okulların eğitim kalitesini artırmak ve gençlerin bilgiye ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla TİKA tarafından temin edilen bilgisayarlar Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Etnik ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Bakanı Sn. Aydın Maruf ve TİKA Bağdat Koordinatörü Oğuzhan Dinler’in katılımları ile okul idarelerine teslim edildi.

Kerkük’te Türkmen Gençler için Spor Salonu Kuruldu

Kerkük’te yaşayan Türkmen gençlerin spor alanına yönelmesi ve boş zamanlarını kaliteli değerlendirebilmeleri amacıyla TİKA tarafından yapımı ve malzeme desteği gerçekleştirilen olan Türkmeneli Gençlik Merkezi’nin açılışı, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney, TİKA Bağdat Koordinatörü Oğuzhan Dinler, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Hasan Turan, Irak Türkmeneli öğrenci ve gençler birliği başkanı Murat İmadettin Türkmen ve davetlilerin katılımları ile gerçekleştirildi.

Kerküklü gençlerin hem ders çalışabileceği hem de masa tenisi, fitness gibi çeşitli spor aktivitelerinde kendilerini geliştirebileceği spor salonunun açılarak hizmete sunuldu.

Gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durması için sporun öneminden ve projenin tamamlanmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Büyükelçi Güney açılış konuşmasında; dostane ilişkilerin geliştirilmesinde TİKA’nın rolünün önemine vurgu yaptı.

Sonraki Haber

Kırgızistan’da Yaşayan Ahıska Türkleri Anavatanlarını Ziyaret Etti

14 Kasım 1944 yılında Gürcistan’ın Ahıska Bölgesi’nden Orta Asya’ya sürgün edilen Ahıska Türkleri, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle 79 yıl aradan sonra vatan toprağını ziyaret etti. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) lideri Josef...