Haberler

27 Ocak 2016

TİKA’dan Etiyopya’da Bulunan Engellilere Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Etiyopya'nın batı eyaleti olan Benishangul Eyaleti'nin başkenti Asosa’da tekerlekli sandalye yardımında bulundu.

TİKA, Etiyopya’da insana dokunan projelerinden birini daha hayata geçirdi. TİKA, Etiyopya’nın Sudan'a sınırı olan Benishangul Eyaleti Başkenti Asosa'da yerel eğitim bürosu ve Türkiye Mezunları Derneği işbirliğinde engelliler için 117 adet tekerlekli sandalye yardımında bulundu. Yardımın dağıtımı için yerel yönetim tarafından çocuklara yönelik etkinlik gerçekleştirildi.

T.C Addisababa Büyükelçisi Sayın Fatih Ulusoy, TİKA Addis Ababa Koordinatörlüğü yetkilileri, Türkiye Mezunları Derneği üyeleri 23-24 Ocak tarihlerinde Asosa’ya bir ziyaret gerçekleştirerek tekerlekli sandalyelerin teslim törenini gerçekleştirdiler. Benishangul eyaleti yetkilileri Türkiye’ye ve TİKA'ya teşekkürlerini iletirken Büyükelçi Fatih Ulusoy yaptığı konuşmada “Benishangul ile ilişkilerimiz devam edecek, TİKA’nın gerçekleştirmiş olduğu bu yardımla Asosa halkını yakından tanıma fırsatı bulduk, ihtiyaçlarını yerinde gördük, bu samimi ve sıcak karşılamanızdan dolayı minnettarız. Benishangul halkına yönelik projelerimiz devam edecektir” dedi.

Heyet, Benishangul Eyaleti Başkanı Ahmed Nasır, Başkan Yardımcısı Misgana Admasu, Vali Babekir Halifa ve Eyalet Ekonomi Bakanı Shiferaw Chelıbo ile görüştü.
Büyükelçi Ulusoy başkanlığındaki heyet Asosa'da bulunan Devlet Hastanesi'nde ve Asosa Üniversitesi’nde de incelemelerde bulundu.

Etiyopya'nın batı eyaleti olan Benishangul Eyaleti'nin başkenti Asosa, birçoğu iç savaş nedeniyle olmak üzere yoğun bir engelli nüfusa sahip. Başkentte sadece 4 engelli, tekerlekli sandalyeye sahip olduğundan engelli çocuklar okullarına gidemiyor, eğitimlerine ara vermek zorunda kalıyorlardı.

Sonraki Haber

Tacikistan Organ ve Doku Nakli Ulusal Araştırma Merkezi’ne Tıbbi Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tacikistan Organ ve Doku Nakli Ulusal Araştırma Merkezi’ne tıbbi donanım desteğinde bulunuldu. TİKA, Tacikistan’da sağlık alanında faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA, Tacikistan’da hastane ve sağlık ocaklarının...