Haberler

27 Kasım 2023

TİKA’dan Fırat Kalkanı Harekat Bölgesinde Tarımsal Kalkınmaya Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Fırat Kalkanı Harekat bölgesinde tarımsal üretimin desteklenmesi amacıyla 25 ton sertifikalı arpa tohumu dağıtımı gerçekleştirdi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından 2020 yılında yayınlanan Suriye Raporuna göre çatışma, yerinden edilme, geri dönüşler ve tarımsal altyapının tahrip edilmesi Suriyelilerin geçim kaynaklarını ve gıda güvenliğini ciddi şekilde etkiliyor.

Temel geçim kaynağını tarımın oluşturduğu ve oldukça geniş arpa ekim alanına sahip Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde sektörün en önemli sorunlarından biri ise kaliteli tohuma erişim. Bölgede arpa üretim alanlarının ve verimlerinin düşmesi nedeniyle mevcut tohumların yenilenmesi ve sertifikalı tohum kullanımının yaygınlaşması büyük önem taşıyor. Hayvansal yem üretimin en önemli materyallerinden olan sertifikalı tohumların yenilenmesi ile besiciliğin girdi maliyetlerinin düşürülmesi hedefleniyor.

Kilis İl Tarım ve Orman Müdürlükleri ile işbirliği halinde hayata geçirilen proje kapsamında 25 ton sertifikalı arpa tohumunun dağıtımı gerçekleştirilerek bölgenin tarımsal kalkınmasına katkı sağlaması hedefleniyor.

Çobanbey yerel meclis başkanı İsmet Abbas, projeden dolayı müteşekkir olduğunu ifade ederk, artan yem üretimi ile birlikte yerel hayvancılığın hızla gelişim kazanacağını belirtti.

Sonraki Haber

TİKA, Senegal’in Sağlık Altyapısını Güçlendiriyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Senegal'in sağlık altyapısını güçlendirmek amacıyla Senegal Sağlık Bakanlığına bağlı Thi̇es Bölge Sağlık Eğitim Merkezi'ne ekipman desteği sağladı. TİKA tarafından temin edilen 5’er adet projektör cihazı ve bilgisayar Thi̇es...