Haberler

08 Ekim 2016

TİKA’dan Gambiya’da Polis İşbirliği Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen  “Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi” kapsamında, farklı eğitim programları ile Afrika kıtasına yönelik eğitimlerine de devam ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti ile Gambiya arasında sürdürülmekte olan güvenlik işbirliği faaliyetleri Türkiye’nin Afrika açılım programı, 2016 yılı sonunda Gambiya’da gerçekleştirilecek genel seçim hazırlıkları ve İslam İşbirliği Teşkilatının 2018 yılında düzenlenecek zirvesine Gambiya’nın ev sahipliği yapma girişimleri kapsamında, Gambiya Emniyet Teşkilatı personelinin bilgi ve tecrübelerinin arttırılması amacıyla Türkiye’de “VİP Önemli Kişileri Koruma Kursu” düzenlendi.

Eğitim programı Gambiya Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 12 polisin katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi. Eğitim programı sonunda Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanı, Başkan Yardımcısı, Gambiya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi, TİKA Başkanlığı Proje Koordinatörü ile Emniyet Genel Müdürlüğü eğitmenleri ile Gambiyalı polislerin katılımıyla sertifika töreni gerçekleştirildi.

Gambiya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi törende ilk önce 15 Temmuz gecesi yaşanan olaylar nedeniyle duyduğu üzüntüyü dile getirerek geçmiş olsun dileklerini iletti. Şehitler için başsağlığı dileğine bulunduğu konuşmada Gambiya’nın bağımsızlık sonrası Türkiye’nin Gambiya’ya yönelik sıcak yaklaşımları ve 2011 yılında karşılıklı açılan Büyükelçilikler vasıtasıyla da iki ülke arasındaki geçmişten gelen ikili ilişkilerin boyutuna değindi. Büyükelçi Türkiye ile Gambiya arasında da imzalanan “İşbirliği Anlaşmaları” ile de her alanda işbirliğinin gelişmesinin de önemine vurgu yaparak bu gelişmelerden ülke olarak duydukları memnuniyeti dile getirdi. Güvenlik alanında düzenlenen eğitimlerin önemine değinerek eğitimlerin kendileri için büyük önem taşıdığını, Türkiye’nin bilgi ve tecrübelerine büyük önem verdiklerini vurguladı. Yılsonunda gerçekleştirilecek seçimde ve 2018 yılında Gambiya’da gerçekleştirilecek olan İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesi öncesi “VİP Önemli Kişileri Koruma Kursu”nun önemine değinerek bu kursun düzenlenmesinde emeği geçen Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanlığına ve organizasyonu gerçekleştiren TİKA’ya teşekkürlerini iletti. Eğitimlerin Türkiye ve Gambiya’da diğer alanlarda da devam etmesini temenni ettiklerini belirtti.

Kursiyerler adına konuşan Gambiya heyeti Başkanı Türkiye’de düzenlenen bu tarz eğitimlerin kendileri için çok önemli olduğunu, ülkemizin emniyet ve güvenlik alanında sahip olduğu tecrübesinden de yararlanmanın kendileri için ayrıcalıklı olduğunu dile getirerek eğitimlerin devamını da beklediklerini ifade ederek Gambiya’da birçok alanda başarılı çalışmalara imza atan TİKA’ya da teşekkürlerini iletti.

Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkan Yardımcısı ve TİKA proje sorumlusunun konuşmalarından sonra katılımcılara Gambiya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi, Emniyet Teşkilatı yöneticileri, TİKA temsilcisi ve Emniyet Genel Müdürlüğü eğitmenleri eşliğinde sertifika töreni düzenlendi. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Erbil’de 14 Okul’a Tadilat ve Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Irak’ın Erbil kentindeki ilk orta ve lise düzeyindeki toplam 14 okula ve Selahaddin Üniversitesi Türk Dili Bölümü’ne tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu. Faaliyet gösterdiği coğrafyalarda farklı sektörlerde...