Haberler

08 Şubat 2021

TİKA’dan Gana Emniyet Mensuplarına Online Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde Gana Polisinin kapasite gelişiminin sağlanması amacıyla Gana Emniyet Teşkilatı mensubu polislere çevrimiçi “Kara Para Aklama ve Terörizmin Finansmanı ile Mücadele Eğitimi” verildi.

Dost ve kardeş ülkelerin emniyet teşkilatı mensuplarına yönelik olarak 2007 yılından bu yana TİKA tarafından yürütülen “Uluslararası Polis Eğitim Programı” çerçevesinde ilk defa Gana Emniyet Mensubu 26 kursiyere meslek içi eğitim verildi.

01-04 Şubat 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen çevrimiçi eğitimde; Mevzuat, Suç Gelirleri ile Mücadeleye Giriş, Aklama Suçlarıyla Mücadele, Suç Gelirleri Bilgi Kaynakları, Terörizmin Finansmanı, Alternatif Para Transfer Sistemleri ile ilgili konularda bilgi paylaşımında bulunuldu.

Eğitimin açılışında konuşan T.C. Akra Büyükelçisi  Özlem Ergün Ulueren; ülkemizin Afrika ortaklık politikası bağlamında özellikle kalkınma ve kapasite inşası alanlarında Afrika ülkelerine verdiği büyük desteğe değindi. Özellikle pandemi şartlarında Gana kurumlarıyla video konferans yöntemiyle eğitim faaliyetleri gerçekleştirilmesinin önemine değinen Ulueren, güvenlik ve terörle mücadelede ülkemizin kapasitesine ve deneyimlerini Gana ile paylaşmaya hazır olduğunu ifade etti. Konuşmasında geçtiğimiz hafta Gine Körfezinde 15 Türk mürettebatın rehin alındığı deniz korsanı saldırısına atıfta bulunan Ulueren, bölgedeki güvenlik tehditleri ile mücadelenin önemine değindi.

Büyükelçi Özlem Ergün Ulueren ayrıca, günümüzde giderek karmaşık yöntemlerin kullanıldığı kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadele konusunda verilen eğitimin zamanlamasının doğruluğuna işaret ederek, verilen eğitimin bu alanda Gana’yla ikili işbirliğimizin geliştirilmesi açısından  olumlu bir adım teşkil ettiğini dile getirdi.

Gana Göç İdaresi Başkanı Kwame Asuah Takyi ise konuşmasında; TİKA tarafından organize edilen söz konusu eğitimin çok faydalı olacağına inandıklarını ifade etti. Eğitimlerin devam etmesini istediklerini belirten Takyi, verilen eğitimden büyük bir memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Pakistan’daki Akdeniz Anemili Çocuklar İçin Yoğun Bakım Ünitesi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA), Pakistan’ın Karaçi kentinde kan hastası çocuklar için açtığı ilk ara yoğun bakım ünitesi hizmete açıldı. TİKA ve AMTF Kan Hastanesi ile iş birliği dahilinde kurulan ara yoğun bakım...