Haberler

27 Ekim 2021

TİKA’dan Gine’de Papaya Meyvesi Üretimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gine’nin Kindia bölgesinde 100 tonluk papaya meyvesi üretimine destek verildi.

Meleklerin meyvesi olarak nitelendirilen papaya meyvesinin Gine’nin Kindia bölgesinde 50 dönüm arazi üzerinde 100 tonluk üretimine TİKA tarafından destek sağlandı.

TİKA’nın 2020 yılında başlattığı proje ile Gine Kindia Tarım Araştırmalar Merkezine ait 5 hektar arazide papaya yetiştirilmesi için gerekli tarım ekipmanları, tohum, gübre, herbisit ve sulama sitemi temin ediliyor. İki hasat ile 100 ton elde edilecek papaya meyvesinin yerel para ile kilosu 7000 GNF’den (6 TL) tarlada alıcı buluyor. Proje sayesinde merkezin 65.000,00 Avroya yakın gelir elde etmesi ve bu kaynağın da araştırma ve geliştirme çalışmalarında kullanılması hedefleniyor.

Kindia şehrinde bulunan ve ülkenin tek tarım araştırma merkezi olan Kindia Tarım Araştırmalar Merkezi 1946 yılından bu yana Gine’de faaliyet gösteriyor. Farklı şehirlerden öğrencilerin de araştırma ve inceleme yapmak için uğrak noktalarından biri olan merkez, uzman ve çiftçilerin karşılaştıkları sorunlara destek sağlıyor. Merkez bünyesinde yürütülen inceleme ve araştırma çalışmaları, günümüzde yeterli kaynak olmadığından henüz istenilen seviyede değil.

TİKA, geliştirdiği tarım projeleri ile Merkezin kaynak sorununun çözümü noktasında önemli rol oynuyor. Geçtiğimiz aylarda merkeze ait 5 hektar arazide muz üretimine sağlanan destek ile 135 bin Avroluk bir gelir sağlanmıştı. 2021 yılında başlatılan 30 dönüm arazide de oba pirinci üretimine ait 9 tonluk hasadın Aralık ayında tamamlanması bekleniyor.

Anavatanı Meksika olan ve tropikal iklimlerde yetişmesi nedeniyle Afrika’da da üretimi yaygın olan papaya meyvesi içinde bulunan A, C ve E vitaminleri sayesinde yüksek oranda antioksidan özelliği bulunuyor, bu sayede kalp sağlığının korunmasına yardımcı oluyor. Papaya meyvesi sahip olduğu bileşenler sayesinde pek çok hastalığa karşı şifa kaynağı olarak görülüyor.

Sonraki Haber

TİKA Tarafından Zenitsa Kapalı Tip Cezaevinde Dikim Atölyesi Kuruldu

Bosna Hersek’in en büyük cezaevi olarak hizmet vermekte olan  Zenitsa Kapalı Tip Cezaevinde TİKA tarafından dikim atölyesi kuruldu. Federasyon bünyesinde hizmet veren cezaevlerinde yatan hükümlüler ve görevli gardiyanların yazlık ve kışlık kıyafet ihtiyaçlarının giderilmesi ve hükümlülerin tekrar sosyal hayata...