Haberler

03 Ekim 2022

TİKA’dan Gürcistanlı İtfaiyecilere İleri Seviye İtfaiye Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı İşbirliğinde Gürcistanlı İtfaiyecilere “İleri Seviye İtfaiye Eğitimi” verildi.

TİKA tarafından yürütülen “Acil Durum ve Afet Müdahale Eğitimleri Programı (ADAMEP)”  kapsamında Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile işbirliğinde, 06-12 Haziran 2022 tarihleri arasında Gürcistan’da düzenlenen “Temel İtfaiye Eğitimi”nin devamı ve tamamlayıcısı niteliğinde 16 Gürcistanlı itfaiyecinin katılımı ile Konya İtfaiyesi Eğitim Merkezinde (KİTEM) 12 gün süren “İleri Seviye İtfaiye Eğitimi düzenlendi.

Eğitim programı kapsamında yangına müdahale, arama kurtarma, trafik kazasına müdahale, ilk yardım ve iş güvenliği konularında ileri düzey teorik ve uygulamalı eğitimler alan katılımcılar, Konya İtfaiyesi personeli ile birlikte İtfaiye Haftası kapsamında Uluslararası bir tatbikat gerçekleştirdi. Tatbikat programından sonra katılımcılara sertifikaları verildi.

Tatbikat programı ve sertifika törenine Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve TİKA Uzmanı Dr. Onur Yaşar ile Konya’daki kamu, özel sektör ve sivil toplum kurumlarının üst düzey temsilcileri katılım sağladı.

Törende Gürcistanlı itfaiyeciler adına konuşma yapan Gürcistan İtfaiye Kurtarma Birlikleri Departmanı Genel İdare Müdürü Beka Daudashvılı, eğitim programından duydukları memnuniyeti ifade ederken, TİKA ve Konya Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.

TİKA Uzmanı Dr. Onur Yaşar, 2016 yılında kurulan TİKA Eğitim Projeleri Koordinatörlüğü bünyesinde geliştirilen program ve modüller ile sağlıktan yenilenebilir enerjiye, turizmden arama kurtarma eğitimlerine kadar çok geniş bir yelpazede ülkemizin tecrübesinin gönül coğrafyamız ile paylaşıldığını ifade etti. Yaşar, Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi ile işbirliği içerisinde 7 farklı ülkede itfaiye eğitimleri düzenlediklerini belirterek, doğrudan insan hayatına dokunan, hayat kurtarmaya yönelik bu projelerdeki destekleri ve işbirlikleri için Konya Büyükşehir Belediye Başkanı başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.

İtfaiye Haftası’nı kutlayarak sözlerine başlayan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay “Burada Uluslararası İtfaiye Merkezi’mizde TİKA ile birlikte yurt dışından gelen misafirlerimize, itfaiyecilerimize edindiğimiz bilgi ve tecrübeyi aktarıyoruz. Bugüne kadar çok başarılı bir şekilde bu süreç devam etti. İnşallah bundan sonra da koordinasyonumuzu artırarak diğer ülkelerin itfaiyelerine de bilgi ve tecrübelerimizi aktarmaya devam edeceğiz” dedi.

Afet ve acil durumlar karşısında iş birliği yapılan ülkelerin insan kaynağı kapasitesini artırmayı amaçlayan ADAMEP kapsamında farklı meslek gruplarına yönelik teorik ve uygulamalı eğitimlere devam edilmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Afganistan'da Hat Sanatına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı  (TİKA) tarafından Afganistan'ın Herat şehrinde Kültür ve Bilgi Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Hattatlar Evi yenilenerek Afganlı hat sanatkârlarının kullanımına sunuldu. Türkiye Cumhuriyeti Herat Başkonsolosu Sinan İlhan, Herat İl Kültür ve...