Haberler

03 Nisan 2017

TİKA’dan Kamerun’da Bulunan Nijeryalı Mültecilere Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Kamerun’daki Nijeryalı mültecilere ekipman desteğinde bulundu.

Orta Afrika bölgesinde yıllardır etkin olan Boko Haram şiddeti nedeniyle ülkelerinden kaçan Nijeryalıların sığındığı, Kamerun’un Kuzey Uç Eyaletinde bulunan Minawao mülteci kampına ekipman desteği verildi.

TİKA tarafından temin edilen (110 KVA) gücünde bir adet jeneratör ve 1.100 adet güneş panelli lamba Nijerya sınırında bulunan Minawao kampındaki Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) yetkililerine Mayo-Tsanaga Valisi Roksbo Raymond, T.C. Yaounde Büyükelçisi Murat Ülkü, UNHCR Maroua Temsilcisi Charles Gatoto ile TİKA ve bölge yetkililerinin hazır bulunduğu törenle teslim edildi.

Törende konuşan Vali Roksbo Raymond, Türkiye’nin Kamerun’da bulunan mültecilere yönelik yıllardır yardım faaliyetleri yürüttüğünü vurgularken, Kamerun’daki mülteci sorunu konusunda Türkiye’nin tüm dünyada sözcülük yaptığının altını çizdi.

Büyükelçi Murat Ülkü ise, ülkemizin hâlihazırda 3 milyonu aşkın mülteciye ev sahipliği yapmasına rağmen, dünyanın ihtiyaç duyulan diğer köşelerine de Türkiye’nin desteğinin kesilmediğini belirtti.

Tören sonrasında kamp çalışanları ve mülteci temsilcileri ile bir araya gelen yetkililer, kampın durumu ve mültecilerin sorunları hakkında bilgi aldı.

Temin edilen jeneratör ile kampta bulunan sağlık merkezine elektrik sağlanırken, güneş panelli lambalar ile 62.500 mültecinin yaşadığı ve elektrik bağlantısı bulunmayan kampta yaşayan 1.100 aile, gece aydınlatmasına ve elektronik cihazlarını şarj etme imkânına kavuştu.  

Kamerun, Boko Haram örgütü ve şiddet olaylarından kaçan 85.000 Nijeryalı ile 260.000 Orta Afrikalı mülteciye ev sahipliği yapıyor. Mültecilere yönelik açık kapı politikası uygulayan ülkede mültecilerin ihtiyaçlarının karşılanmasında, finansman eksiklikleri nedeniyle, güçlük çekiliyor. 

Sonraki Haber

TİKA’nın Yardımları Güney Sudanlı Mültecilere Ulaştı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Hartum Koordinasyon Ofisi, gıda yardımıyla Güney Sudanlı bin 300 ailenin yüzünü güldürdü. Açlık ve kuraklığın etkili olduğu Güney Sudan'da halk, komşu ülke Sudan'a sığınarak hayatta kalmaya çalışıyor. Her ay...